Beslenme & Diyet

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin, sofralarımızda her şekilde yer bulabilen bir üründür. Kahvaltıların ve bu tarz beslenme öğünlerinin vazgeçilmezi olmayı başarmış bir gıdadır. Ayrıca ezilerek, özel yöntemlerle yağının çıkartılmasıyla son derece besleyici özelliklere sahip yemeklik sıvı yağların da üretilmesini sağlamaktadır. Zeytinyağının faydaları hakkında yazdığımız yazıda onlardan da bahsetmiştik. Gelelim zeytinin faydalarına.

Zeytinin faydaları

  • Kalp ve damar sağlığı
  • Dolaşım sistemi
  • Sindirim sistemi
  • Diyet dostu
  • Kanser önleyici
  • Cilt koruyucu
  • Saç bakımı
  • Demir ihtiyacı
  • Göz sağlığı

Zeytinin ve Damar Sağlığı

Yapılan detaylı araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır ki; zeytin içerdiği asitler sayesinde kötü niyetli kolesterolü öldürerek uzun yıllar sorunsuz yaşamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda asitler dolayısıyla tıkanmaya başlayan, zarar gören damarları açarak dolaşım sisteminin rahatlamasına büyük oranda yardımcı olur. Bu ifadenin anlamı “zeytin bütün tıkalı damarları açar.” değildir ancak yardımcı olur. Bu sayede kalp ve beyin rahatsızlıkları önlenebilir.

Sindirim Sistemine Yararlarıyla Öne Çıkıyor

İçerdiği yağlar sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına ve dışkıların vücuttan rahat atılmasını sağlayarak yaşam kalitenizi yükselttiği de gözlemlenmiştir. Taze ve iyi bir zeytin tüketimiyle yağ hücrelerini uyararak parçalanmasına yardımcı olursunuz. Böylece diyet yaparken kilo vermenize yardımcı olur ve içerdiği özel maddeler sebebiyle kanser hücrelerine karşı savaş açar.

Zeytinin Faydaları Say Say Bitmiyor!

Zeytin içerdiği demir minerali ve E vitamininin de katkılarıyla cildinizi, saç ve kıl köklerinizi besler. Böylece temiz, düzgün bir cilde sahip olurken, saçlarınızın canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Demir ihtiyacınızı karşıladığı da kanıtlanmış bir durumken diğer yandan A vitamini sağladığı için göz sağlığına da büyük oranda katkı sağlar. Katarakt olarak bilinen ve yaşlılıkta daha sık görülen göz hastalığına karşı koruyucu etki gösterir.

Güçlü antioksidan özelliğiyle bazı kanser türlerine karşı savaş açmaktadır. Sık zeytin tüketen kişilerin bazı kanser türlerine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Damar sağlığına faydaları tüm vücudu etkiler! Vücudumuzun besin maddelerini taşıdığı kan, gerekli yerlere damarlar yardımıyla taşınır. Zeytin damar sağlığına katkıda bulunduğundan  dolayı zeytin tüketiminden tüm vücudun olumlu etkileneceğini gözden kaçırmamak gerekir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hulki Bent Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hulki Bent
Ziyaretçi
Hulki Bent

Selam web sitesi gerçekten müthiş, zeytin her derde deva, faydaları saymakla bitmez… Böyle faydalı yiyecekleri gençlere anlatıyorsunuz helal olsun.