Beslenme & Diyet

Zekayı Geliştiren Besinler

Beyne iyi gelecek besinler tüketerek zeka gelişimine katkıda bulunmak mümkün. Özellikle genç yaşlarda doğru beslenmek zekayı büyük oranda etkiliyor. Peki daha zeki olmak için, beynin daha iyi çalışmasını sağlamak için hangi besinler tüketilmeli? Ne yersek daha zeki oluruz? diyorsanız cevabı aşağıda.

 1. Yumurta

  Pek çok kişi bilmez ama yumurtanın beyin gelişimine büyük faydaları vardır. Beynin büyük bir oranı yağdır. Kaliteli yağlarla beslendiği taktirde çok daha güçlü olacaktır. Yumurta içerdiği EFA sayesinde beyni besler. Yumurtanın diğer faydaları için buraya tıklayabilirsiniz

 2. Yağlı Balıklar: Uskumru*

  Yağlı balık türleri ihtiyaç duyulan kaliteli yağları barındırır. Uskumru ve sardalya oldukça başarılı tercihler olacaktır. Yağlı balıklar içerdiği EFA’nın yanında Omega 3 de içerir. Omega 3 yağ asidi beynin çok daha güçlü olmasını sağlar, zeka açar.

 3. Biberiye

  Biberiyenin beyni geliştirdiği pek bilinmez. Biberiye, kafanın yorgunluğunu alıp rahatlatır ve hafızayı güçlendirici etkisi vardır.

 4. Bitter Çikolata

  Sütlü çikolataların çikolata oranı çok düşüktür. Bitter çikolatada ise bu oran %70-80 seviyelerinde gezmektedir. Çikolata oranı arttıkça daha acı bir tat oluşur. Her gün bir kaç parça bitter çikolata yemek zekayı geliştirir. Yüksek miktarlarda yenilmediği içinde kilo aldırmaz.

 5. Üzüm Suyu

  Üzüm suyunun bilinmeyen yönlerinden biri zekaya olan faydasıdır. Günlük hayatta veya bir sınav anında karşılaşılan problemi çözmeyi kolaylaştırır.

 6. Ceviz

  Cevizin şekli itibariyle beyni andırdığını biliriz. Ceviz aynı zamanda beyin için de çok faydalıdır. İçerdiği sağlıklı yağlar beyin için adeta doping etkisi yaratır. Cevizin faydaları hakkında detaylı bilgi için de şu yazımıza göz atabilirsiniz.

 7. Çiğ Fındık ve Çiğ Badem

  Fındık ve badem de çok sağlıklı yağlar içeriyor. Yalnız çiğ olmaları oldukça önemli. Kavrulmuş fındık ve badem içerdiği sağlıklı yağları kaybediyor. Kavrulup tuzlanmış fındık ve badem daha lezzetli olabilir ancak sağlığa yararını kaybettiği gibi yüksek tuz oranından dolayı zararlı bir hale de geliyor. Her gün bir avuç kadar çiğ fındık veya çiğ badem yemenizi öneriyoruz.

 8. Kahve

  Kahve odaklanmak, dikkati toplamak için harika bir içecektir. Faydaları uzun süreli değildir ancak kahvenin etkisi boyunca beyniniz çok daha aktif çalışır.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hakan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Bir işe konsantre olmam gerektiğinde kahve ve bitter çikolatayı birlikte tüketiyorum. Zekayı geliştiriyor mu bilmem ama konsantrasyona çok ciddi faydası var.