Beslenme & Diyet

Yumurta Kaç Kalori? Diyette Yumurta Tüketimi

Yumurta, Karatay diyeti gibi pek çok diyette öne çıkarılan bir besin. Yüksek miktarda protein içerdiği için sporcuların da vazgeçilmezi. Bazı bilim adamları ve doktorlar kolesterol gibi gerekçelerle yumurtanın hafta da 4-5 adetle sınırlandırılması gerektiğini savunuyorlar, bazıları ise yumurtanın tamamen zararsız olduğunu; bol bol tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Eğer yumurtanızı omlet yapacaksanız, tavada kızartmayı düşünüyorsanız ayçiçek yağı kullanmayın. Eğer Karatay tarzı bir diyet uyguluyorsanız bol miktarda tereyağı ile pişirebilirsiniz. Bunun yerine düşük kalorili diyetler uyguluyorsanız ya çok az miktarda çeşitli yağlardan kullanınız, ya da hiç kullanmayın. Yumurtayı kaynatıp o şekilde tüketecekseniz çok kaynatmayın. Tamamen katı bir yumurta sağlıksızdır, özellikle içerisinde yeşil renge dönmeler başladıysa tüketmemelisiniz.

Yumurta düşük kalorilidir diyebiliriz. Bunun yanında oldukça tok tutar bu yüzden pek çok diyette kendisine yer bulur. Diyet esnasında açlık krizlerine girmenizi engeller, acıkma sürenizi uzatır.

İçerisinde bulunan demir ve çinko mineralleri eksikliğinde oldukça büyük sorunlar yaratmaktadır. Bu yüzden demir ve çinko eksikliğinin beraberinde getirdiği pek çok problemden kurtulmak için harika bir besindir.

Yumurta Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 Gram
Kalori: 155
Yağ: 11 g
Kolesterol: 373 Mg
Sodyum: 124 mg
Potasyum: 126 mg
Karbonhidrat: 1,1 G
Diyet Lifi:0 g
Şeker:1,1 g
Protein: 15 g
A Vitamini: 520 IU
C Vitamini: 0 mg
Kalsiyum: 50 mg Demir: 1,2 mg
D Vitamini: 87 IU B6 Vitamini: 0,1 mg
B12 Vitamini: 1,1 µg Magnezyum: 10 Mg

1 Adet Yumurta Kaç Kalori?

1 adet orta boy yumurta 50 gramdır. 100 gram yumurta 155 kalori olduğuna göre, ortalama boyda 1 yumurta 77 kcal’dır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir