Beslenme & Diyet

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Nasıl İçilir?

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor!

Yeşil çay, sağlık yaşam hassasiyetini gösteren kişilerin vazgeçilmez içeceklerinden biri. Esasında yeşil çay ve siyah çay aynı yapraktan elde edilir. Yeşil çay, siyah çayın aksine güçlü antioksidanlar içerir ve böylece şifa deposu bir besin haline gelir. Ayrıca sıfıra yakın kalorisi sayesinde zayıflamaya yönelik diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir. Kısaca besin değerlerine göz atalım ardından yeşil çayın faydaları nelermiş onu görelim.

Yeşil Çay Besin Değerleri

Yeşil çay, kalori içermeyen bir içecektir. Şeker veya farklı ilaveler kullanılırsa yüksek kalorili bir içeceğe de dönüşebilir ancak saf halde 0 kaloridir. Kafein ve teanin gibi bileşiklerle insanlara yardımcıdır.

Çeşitli dönemlerde kafeine ihtiyaç duyan ancak kahveden hoşlanmayan kişiler yeşil çay içmeyi tercih edebilirler.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Şimdi yeşil çayın faydalarına değinelim.

Yeşil Çayın Beyne Faydaları

Yoğun çalışma temposunda veyahut sınavlara hazırlanırken öğrencilerin sık başvurduğu içeceklerden biri kahvedir. Kahve tüketirler çünkü, kahvenin içerdiği kafein konsantrasyon miktarını arttırır. Kafein, belirli bir süre için geçerli zeka dopingi sağlar denebilir. Yeşil çay da tıpkı kahve gibi kafein içerir. Kısa vadede büyük oranda zihni açması yeşil çayın faydaları arasında gösterilir. Yeşil çayın uzun süreli tüketiminde, dolaylı olarak düşünme, algı ve konsantrasyon artışını sağladığı da bilinir.

Yeşil Çayın Kalbe Faydaları

Kalp damar sağlığı söz konusu olduğunda akan sular durur. Yeşil çay kalp için bulunmaz nimetlerdendir. Kalp krizi riskini düşürür, damarları rahatlatır. Antioksidan içerir ve antioksidanlar damarlarda gezinen serbest radikallerden damarları korurlar. Fazla kahve içmenin kan basıncını arttırdığını, çarpıntı yaptığını bilirsiniz. Bu etkinin sebebi olan kafein yine aynı şekilde yeşil çayda da vardır demiştik. Yeşil çayın içerisindeki kafeinden dolayı kan basıncında değişimlere neden olduğunu unutmamak gerekir. Yani ölçüsünü kaçırıp fazla yeşil çay içmek kalbinize zarar da verebilir.

Yeşil çay, kan basıncını dengeleyerek tansiyonu dengeler.

Şeker ve Kolesterole Faydaları

Çağımızın belası iki hastalık. Şeker ve kolesterol hastalıkları kişinin hayatını alt üst eden gerçekten beter hastalıklardır. Yeşil çay tüketimi kötü kolesterolü düşürür. Şeker hastalığı varsa onu dengeler. Diyabet hastalığı farklı hastalıkların önünü açabilen bir hastalıktır. Önünü açabileceği pek çok hastalıktan korunmak adına yine yeşil çay tüketimini tercih etmelisiniz. İnsülin direnci ve benzer problemlerin çözümüne katkı sunar. Unutulmaması gereken, bahsedilen bu etkiler oldukça küçük boyuttadır ve kesinlikle bir ilaç etkisinde değildir.

Etkisi küçük de olsa, zaman geçtikçe vücudunuza büyük faydalar sağlamak için boş vakitlerinizde yeşil çay tercih edebilirsiniz.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil çay içildiği taktirde cilde pek çok fayda sunar. Peki cildi yeşil çaydan faydalandırmanın tek yolu içmek midir? Hayır! Yeşil çayı doğrudan cilde uygulamak da oldukça faydalıdır. Güneş ışıklarının cildi yaşlandırıcı etkisinden korur. Cilt kanseri riskinde düşüş yaratır. Genel olarak cildin gençleşmesini sağlar. Özellikle kırışıklıklara karşı yeşil çay maskelerinden faydalanabilirsiniz. İşte sizler için bir tarif.

Yeşil çay maskesi: cildi besler, lekelere iyi gelir. Öncelikle büyük bir bardak suyu 6-7 dakika kaynatın ve içine bir yemek kaşığı yeşil çayı ilave edin. 6-7 dakika dinlenmeye bırakıp ardından içine badem yağı ve bal ekleyip iyice karıştırıp yüzünüze uygulayın. 25 dakika cildinizde kalması yeterli.  Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Yeşil Çayın Strese Faydaları

Gün içinde stresli bir işiniz var ise sizi sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliğinden faydalanmak için yeşil çay içebilirsiniz. Sakinleştirici ve yatıştırıcı bitki çayları yeşil çaydan ibaret değil, diğer alternatiflere de göz atabilirsiniz. Ancak yeşil çayı farklı amaçlar için dahi içseniz stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Günlük hayatta kafein etkisiyle konsantrasyonunuzu arttırırken bir yandan da stres azaltması çok işe yarayacaktır.

İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde kışın daha çok artan gribal enfeksiyonlardan sizi korur ve vücut direncinizi arttırır.

Yeşil çay nasıl hazırlanır?

Yeşil çay, toz veya yaprak formunda bulunabilir. Mümkünse yaprak yeşil çay kullanın. Yaprak yeşil çayın faydaları, toz yeşil çaya göre daha fazladır. Yeşil çay hazırlama esnasında sık yapılan hatalardan biri de demlenme şekli. Bu bitkiyi soğuk suya ilave edip ocağın altını açarak demlememek gerekiyor. Doğrusu suyu ayrı bir yerde kaynattıktan sonra yeşil çayın üzerine ilave etmek ve demlenmesini beklemek. Sıcak su ve yeşil çay bir araya geldiğinde altında ateş olmamalı. Kendi hallerinde sakince demlenmeye bırakılmalı. Demlenmesi 3-4 dakika sürer. Nane veya zencefille tatlandırılabilir. Kesinlikle şeker kullanılmamalı.

Yeşil çay zayıflatır mı?

Bayanların en merak ettiğini konu yeşil çayın zayıflatıp zayıflatmadığı. Yeşil çay zayıflatır mı?yeşil çay zayıflamaya yardımcı olur mu? gibi soruları sık duyuyoruz. Yalnızca yeşil çay içerek zayıflamak maalesef mümkün değil. Kalorilerinizi düşürmedikçe, sağlıklı diyetlere yönelmedikçe kilo veremezsiniz. Şöyle düşünün, yeşil çay kilo vermek için yeterli olsaydı insanlar kilo vermek için bu kadar emek sarf eder miydi? Herkes yeşil çayını içip hayatına devam ederdi. Maalesef yağlarınızı yakar tarzında pazarlansa da etkileri anlatıldığı şekilde devasa boyutlarda değil.

Ancak eğer halihazırda diyet ve spor yapıyorsanız yeşil çay zayıflarken sizlere yardımcı olur. İştahınızı bastırır, yağ yakımına minik de olsa katkıda bulunur ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri sunar. Bilimsel araştırmalardan çıkan sonuçlara göre, halihazırda sağlıklı besleniyorsanız, buna ilave olarak yeşil çay tükettiğinizde bir kaç ay içerisinde 1-2 kilo daha fazla kaybedebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir