Beslenme & Diyet

Faydaları ve Zararlarıyla Türk Kahvesi!

Türk Kahvesi

Türk kahvesi, Türkiye’de üretilmese de kahvenin hazırlanma ve pişirme metodunun bizlere ait olmasından dolayı bu isimle anılır. Özgün lezzeti ve şahane kokusuyla bizlere has bir içecektir. İlginç bir özelliğiyse, telvesiyle birlikte servis edilen tek kahve çeşidi olmasıdır. Kahve, Türklere ulaşmadan önce Arap yarım adasında farklı usullerle tüketilirdi. Bu dönemde Avrupa’nınsa kahveyle alakalı malumatı yoktu. Kahve, zaman içerisinde kahveyi öğrenen ve kendine has şekilde pişiren Türkler aracılığıyla Avrupa’ya taşındı.

Türk kahvesi, Arabica ismi verilen yüksek kaliteli kahve çekirdeğinin çok ince öğütülmüş haliyle hazırlanır. Her fincan için 2 çay kaşığı kahve eklenerek pişirilir. Pişirme işlemi odun veya kömür ateşinde gerçekleştirilir. İsteğe bağlı olarak sade, orta şekerli veya şekerli olarak hazırlanır. Servisi mutlaka küçük fincanlarla yapılır. Günümüzde Dünya genelinde en çok tüketilen 2 kahve çeşidinden biridir.

Su Önce Mi Sonra Mı İçilir?

Genel alışkanlık kahvenin ardından su içilmesi olsa da yanlış bir uygulamadır. Servis edilirken beraberinde getirilen su, kahvenin öncesinde içilmelidir.

Türk Kahvesinin Faydaları

2 fincan Türk kahvesi içildiğinde safra kesesinde taş oluşma olasılığı %45 azalırken kalın bağırsak ve kolon kanseri riski %25 azalıyor!

Kafein sinir sistemini uyarıp vücudu uyanık ve enerjik tutan bir maddedir. Türk kahvesi, kafein açısından çok zengindir. Bir fincan içildiğinde ortalama 5 saat etki gösterir. Bu süreçte konsantrasyon önemli miktarda artar. Öğrenciler ders çalışırken, yetişkinler konsantre olunması gereken işler yaparken kafeinden yararlanmak için Türk kahvesi tüketebilir.

Depresyona karşı koruyucu formüllerden biri olduğu gibi alkolizm tedavisi gören kişilerin de Türk kahvesi içmesi öneriliyor!

Şekersiz Türk kahvesi pek çok yararı beraberinde getirirken şeker ilave edildiğinde zararlı hale gelmeye başlayabiliyor. Mümkün mertebe şekersiz içmenizi öneriyoruz.

Türk kahvesi yararları;

 1. Kandaki kolesterol miktarını düşürür.
 2. Beraberinde ağrı kesiciyle kullanılırsa ağrılar daha fazla azalır. (%40’a kadar etki gösterir.)
 3. Sindirim sistemine ve bağırsaklara yardımcıdır.
 4. Kişinin konsantre olmasını kolaylaştırır. Adeta kısa süreli bir doping etkisi yaratır.
 5. Göğüs kanserine yakalanma ihtimalini büyük oranda düşürür.
 6. Sinir sistemi hastalıkları arasında yer alan ve kişinin hayatını zorlaştıran Parkinson hastalığından korur.
 7. Astım hastalığını önlemek konusunda etkili olduğu düşünülüyor.
 8. Metabolizmayı hızlandırıyor ancak çok değil.
 9. Antioksidanlardan yana zengin.
 10. Alzheimer hastalığı yaşlılıkta çoğu kişinin kabusu. Çalışmalar ortaya koyuyor ki, Türk kahvesi alzheimer riskini düşürüyor.
 11. Atina üniversitesinin araştırma sonuçlarına göre, düzenli Türk kahvesi tüketmek ömrü uzatıyor.
 12. Şeker hastalığı (tip-2 diyabet) riskini düşürüyor.
 13. Adrenalin hormonunu uyararak kalp ve dolaşım sistemini harekete geçiriyor. Kişi daha enerjik hissediyor.
 14. Safra taşı oluşma riskini düşürüyor.

Türk Kahvesinin 40 Yıl Hatırı Vardır!

Belki de en büyük faydasıdır… Biyolojik yararların dışında bizdeki dostluğun, arkadaşlığın simgesidir. Kız isteme, misafirlik gibi adetlerimizle özdeşleşmiştir. Yüz binlerce güzel haber Türk kahveleri yudumlanırken verilmiştir. En güzel sohbetlerin beraberinde edildiği, gerçekten de 40 yıl hatırı süren şeydir Türk kahvesi!

Türk kahvesinin faydaları hakkında Canan Karatay bakalım neler söylemiş.

Türk Kahvesinin Zararları

Türk kahvesi tüketiminde abartıya gidilmediği sürece zarara rastlanmaz. Aşırı tüketildiğinde oluşabilecek zararlara değinelim.

Türk kahvesi abartı derecede kullanılırsa kalp ritminde bozukluğa neden olabilir. Yüksek kafein tüketimi beraberinde ritim bozukluklarını getirebilir. Doktorlar özellikle kalp hastalarının kahve tüketimine sınırlandırma getirmesi konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Migren hastalarının dehşet verici ağrıyı çekmemek adına her şeyi yapacağı bilinir. Kahve, yıllardır bilindiği üzere migreni tetikleyen içeceklerden biridir.

Türk kahvesinin içerdiği kafein vücudun çeşitli mineralleri emmesini engelliyor. Minerallere örnek vermek gerekirse; demirin emilimini zorlaştırırken kalsiyumun da vücuttan atılmasına neden oluyor.

Özellikle hamilelerin kahve tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Zira bu dönemde ölçüsüz kahve tüketimi bebeğe zarar verebilir.

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı?

Aç karnına Türk kahvesi içmek zayıflatır gibi yanlış bir algı söz konusu. Türk kahvesi metabolizmayı az miktarda hızlandırır ancak kilo vermeyi doğrudan etkilemez. Yani zayıflamak için daha fazla Türk kahvesi içmeniz anlamsız olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir