Beslenme & Diyet

Spor Sonrası Öğünün Yağ Yakmaya Etkisi

Bilmiyorum kaçınız bir yerlerde okumuş veya duymuşsunuzdur:

“Ağırlık egzersizi yaptıktan HEMEN sonra 25-30 gr. protein (tercihen kana daha hızlı karışan Whey Protein Tozu) ve 50-60 gr. da basit karbonhidrat (kana daha hızlı karıştığı için) tüketmek gerekir.”

Şimdi bana bunun doğru olup olmadığını veya gerekli olup olmadığını veya en azından merak ettiğinizi tahmin ediyorum. İster inanın veya ister inanmayın yukarıdaki cümle bilimsel temeli olan bir cümledir.

Antrenman sonrası beslenme yıllardır üzerinde uzun uzadıya araştırma yapılmış bir durumdur. Çünkü bu öğün antrenman esnasında yıpranan kasların “toparlanmasını” hızlandıran bir öğündür. Bu sebeple antrenmandan sonra özellikle de direnç egzersizleri bitiminden 30-45 dakika içinde beslenmekte fayda vardır. Anlayacağınız gün içindeki en önemli öğünlerden biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Çoğu araştırmada egzersiz bittikten sonra geçen süre ne kadar az olursa antrenman sonrası öğünün o kadar faydalı olacağını gözlemlenmiştir. Ama illaki protein tozu mu gerekir? Hayır çeşitli protein kaynaklarına yönelmek de yeterlidir.

Bunun yanında egzersiz sonrası öğünün tam olarak nasıl olması gerektiği biraz da kişinin hedeflerine bağlıdır. Kişi kas kütlesi arttırmayı planlıyorsa gıda takviyeleri (supplement) dediğimiz ürünleri kullanmak daha faydalı olabilecektir. Bunun faydaları protein sentezi artışı, egzersiz yüzünden oluşan kortizol (kas yıkımı yaratabilen bir hormon) seviyelerinin düşürülmesi, ayrıca pratik olması ve kas onarımını hızlandırması gibi etkileri mevcuttur. Bunun yanında dayanıklılık sporları için egzersiz yapanlar da bu gıda takviyelerinden faydalanabilirler.

Ama amaç yağ yakmak ve zayıflamak ise burada farklı bir strateji uygulamak daha doğru olabilecektir. Yani egzersiz sonrası katı bir protein ve basit ve kompleks karbonhidratlardan oluşan bir öğün yemek daha mantıklı olabilir. Amaç zayıflamak olduğu için yenilen besinlerin kalorisinin ve termojenik etkisinin düşük olması daha gereklidir. Öncelikli hedef zayıflamak ise ona göre öğün düzenlemekte fayda var.

Dikkat ettiyseniz amacınız zayıflama olsa bile basit karbonhidratı antrenmandan sonrası için tamamen kesin demiyorum. Basit karbonhidrat kasların beslenmesine ve onarılmasına yardımcı olacak ve diyetin başka öğününde kullanılmayacak bir makro besindir. Çok az miktarda olsa dahi kullanmak gerekli olabilir. Burada aslında tecrübe ve vücudu tanımak da çok önemlidir çünkü her vücut farklı tepki verebilir. Diyetinizde sıkıntı olmamasına rağmen yeterli seviyede kilo veremiyorsanız antrenman sonrası öğününüzdeki karbonhidrat miktarını azaltabilir veya basit karbonhidratları tamamen de kaldırabilirsiniz.

Bu taktikle bir yandan zayıflayıp yağ yakarken bir yandan da yağsız kas kütlesi bile elde edebilirsiniz! Yeni kas kütlesinin ekstra kalori harcaması bu da ekstra metabolizma hızı anlamına geldiğini de sakın unutmayın.

Unutmayın ki hiç bir kaynak hiç bir yazı vücudunuzu sizin kendi vücudunuzu bildiğiniz gibi tanıyamaz. Bu yüzden bazı şeyleri tecrübe edip uyguladıktan sonra sonuçlara varabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir