Beslenme & Diyet

Saf Protein Kaynakları Neler?

Saf proteinler beslenmeyle ilgilenenlerin mutlaka karşısına çıkmıştır. Minimum seviyede yağ ve karbonhidrat içeren, mümkün olduğunca yüksek protein içeren besinlere verilen isimdir. Özellikle vücut geliştirmeyle uğraşanların sık sık ihtiyacı olur ve bunun için protein tozu gibi bir çözüm geliştirmişlerdir. Protein tozları saf proteini alabilmek için en pratik araçlardan bir tanesi olsa da bu yazıda yiyeceklerin üzerinde duracağım.

Saf Proteinler

Tavuk göğsü: Tavuk göğsü kasaplardan veya marketlerden temin edilebilir. Marketlerden alacak olursanız üzerinde yazan besin değerlerine göz atma fırsatınız olur.

Yumurta akı: Yumurtanın akı çok düşük miktarda karbonhidrat ve yağ içerse de 100 gramında 10-11 gram protein içerir. Dikkat edilmesi gereken nokta yumurta sarısının proteinden yoksun yağdan zengin olduğudur. Saf protein almak istiyorsanız yumurtanın beyazını tüketmeniz gerekir.

Light ton balığı: Sporcuların en sık tercih ettiği gıdalardan biri olan ton balığı normal formlarında yağ da içermektedir. Her ne kadar düşük miktarda da olsa içerdiği yağdan dolayı saf protein olarak görülemez. Light ton balığının yağ içeriği neredeyse sıfırdır. Saf protein almak isteyenler light ton balığından rahatlıkla faydalanabilirler.

Levrek: Levrek ılık ve soğuk denizlerde yaşayan bir balıktır dolayısıyla yağlıdır. Lakin yağ oranı oldukça düşüktür. 300 gramlık küçük bir levrek yerseniz 55 gram proteinin yanında yalnızca 6 gram yağ almış olursunuz. Karbonhidrat içeriğiyse 0. Bir miktar yağ içerse de saf protein kaynakları arasında yer alır.

Yağsız kıyma: Yağsız kıyma oldukça iyi bir protein kaynağıdır. Sürekli beyaz etten sıkılanların tercih edebileceği çözümlerden biridir. En az 90% oranında yağsız olduğuna dikkat ederek almanız gerekir.

Bu yazıda saf proteini alabileceğiniz yiyecekleri sizlere sunmaya çalıştım. Eğer aklınıza gelen farklı besinler varsa yorumlarda belirtirseniz konuya eklerim. İyi beslenmeler!

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Guler Balbay Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Guler Balbay
Ziyaretçi
Guler Balbay

admin Saf Protein Kaynaklarını öğrendim bu yazınızdan teşekkürler.