Beslenme & Diyet

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararları

Protein tozu, kas gelişimine önem veren sporcular tarafından sık sık tercih edilir. Bir ilaç veya kas büyütücü doping değildir, yalnızca gıda takviyesidir. Peki protein tozu neden kullanılır? Sizin kullanmaya ihtiyacınız var mı? Protein tozunun zararları var mıdır? Nasıl kullanılmalı ve hangi protein tozları tercih edilmeli? Tüm soruların yanıtını bu içerikte bulacaksınız.

Protein Nedir ve Neden Önemlidir?

Protein kasların temel yapı taşıdır. Aminoasitler tarafından oluşturulan kompleks bir yapıdır. Vücuda girdiğinde sindirilerek aminoasitlerine parçalanır. Spor yaparken kaslarda minik yırtıklar oluştururuz ve bu yırtıkların tamiriyle güç ve hacim kazanırız. Kasın onarımı için de temel yapı taşı olan proteinlerin yeterli miktarda alınması şarttır.

Yeterli miktarda protein vücuda alınmadığında kas gelişimi yavaşlayıp durma noktasına gelebilir, hatta kas kaybı yaşanabilir.

Protein Tozları Neden Kullanılır?

İhtiyaç duyulan protein miktarının tamamını yiyeceklerden karşılamak oldukça güç olabilir. Bir sporcunun doğal yollardan protein ihtiyacını karşılaması için çok fazla yemek yemesi gerekir. Özellikle ileri seviye sporcular bu kadar çok proteini gün içerisinde tüketemez. Hem ekonomik durum, hem de bu kadar çok yemek yemenin zorluğu bu kişilerin protein eksikliği yaşamasına yol açar.

Yiyecekler genellikle saf protein içermezler. Proteinle birlikte yüksek miktarda yağ ve/veya karbonhidrat içerirler. Bu da ekstra kalori ve ilerleyen süreçte vücudun yüksek miktarda yağ taşıması demektir. Kalori dengesine özen gösteren sporcuların, proteini yemek ancak yağı yemeyerek kalorilerini de sınırlamak gibi ihtiyaçları olabilir. Bu durumda normal besinler bu kişiler için yetersiz kalır.

Protein tozu neredeyse saf protein içerir. Bu ürünlerin içerisindeki yağ ve karbonhidrat miktarı oldukça düşüktür. Ayrıca tüketmek oldukça kolay olduğu için yemek yemekte zorlanan sporculara da avantaj sağlar.

Unutmayın; protein tozu bir gıda değil, gıda takviyesidir. Gün içerisinde yumurta, et ve benzeri gıdalardan alınan proteinin eksikliğini kapatmak için kullanılır.

Protein Tozu Doğal Mıdır? Yapay Mıdır?

Whey protein tozunun bir diğer adı peynir altı suyu tozudur. Ham maddesi peynirdir. Kazein protein tozu da aynı şekilde peynirden elde edilir. İsterseniz evde kendiniz bile elde edebilirsiniz. Marketlerden aldığınız paketlenmiş gıdalardan çok daha doğaldır. Toz görünümünde olduğu için yapay sanılması normal ancak doğal yollarla doğal besinlerden elde edilir.

Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein tozlarının zararlı olduğu söylentisi genellikle onun yapay olduğu gerekçesine dayanıyor. Doğal olduğunu bildiğinize göre anlatılan zararların bir kısmının geçersiz olduğunu da anlamışsınızdır. Yine de tüm yedikleriniz sebep olabileceği bazı zararlar vardır. Protein tozu da çeşitli sebeplerden ötürü size uygun olmayabilir. Bir kaç madde ile sizlere bu zararları anlatmaya çalışacağım.

 1. Protein Tozuna Alerjiniz Olabilir
  Gıda alerjisi çocuklarda yaygın olarak görülse de yetişkinlerde nadiren bu sorunla karşılaşılır. Alerji oluştuğunda mide bulantısı ve ishal sorunu yaşarsınız. Süt içtiğinizde bu sorunları yaşıyorsanız whey veya kazein proteinine olan alerjinizden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda protein tozu kullanmamalısınız.
 2. Böbrek Hastaları Ölçüyü Kaçırmamalı
  Böbrekleriniz sağlıklıysa hiçbir sorun yok. Eğer böbrekleriniz de bir hastalık varsa proteini yüksek miktarda tüketmek her halükarda yanlıştır. Protein doz aşımının sebebi yulaf, yumurta ve et tüketmek de olsa protein tozunu kullanmak da olsa sonuç aynıdır. Protein dozundan kaynaklı bir sorun değildir ancak yine de belirtmek gerekir.
 3. Kalitesiz Protein Tozları
  Her ürünün kaliteli ve kalitesiz türleri bulunur. Bu durum maalesef protein tozu piyasasında da geçerlidir. Sırf ucuz olduğu için bir marka protein tozunu seçmek büyük bir hatadır. Kalitesiz üretilmiş hatta sahte protein tozları piyasada gezmektedir. Bu protein tozlarının içerisinde sağlığınıza zararlı ağır metaller bulunabilir. En doğrusu güvenilir kaynaklar üzerinden kaliteli protein tozlarını satın almaktır.

Hangi Protein Tozunu Almalıyım?

Protein tozunu alırken tercih ettiğiniz marka oldukça önemli. Yazımızın bu bölümünde en kaliteli protein tozlarını görmeniz mümkün. Protein tozu listesi alacağınız protein tozunu seçmenizde kolaylık olsun diye oluşturuldu.

 1. Weider Premium
  Son zamanlarda en sık tavsiye edilen protein tozları arasında yer alan, kaliteli bir ürün. Fiyat / performans açısından da oldukça başarılı bir protein tozu.
 2. Optimum Gold Standard Whey Protein
  30 gramında 24 gram protein içerir. Amerika da çok kullanılan meşhur bir tozdur. Ülkemizde pazara dahil olduktan sonra da çok sık tercih edilir hale gelmiştir. Vücut geliştirme hocalarının da önemli bir kısmı Optimum Gold kullanıyor.
 3. Hardline Whey 3Matrix
  Sıralamadaki en ucuz protein tozudur. Hardline oldukça iyi bir markadır şüpheniz olmasın. 44 gramında 35 gram protein vardır.
 4. Nutrade Premium Protein
  30 gramında 23 gram protein içerir. %65 oranında izole Whey Protein içerir. Laktoz oranının sıfıra yakın olması harika.
 5. Scitec Super7
  Çikolata aroması içerir. 30 gramında 20-21 gram protein vardır. Fiyatlar dönem dönem değişebilir ancak bu yazıyı yazdığım anda Scitec Super7 diğer protein tozlarına göre daha ucuza satın alınabilir.
 6. Multipower Whey Protein Isolate 100
  MultiPower’ın bu ürünü 0 yağ, 0 karbonhidrat oranına sahiptir. 90%ın üzerinde Whey Protein içerir. Çok hızlı emilir ve bu önemli bir avantaj.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Halime BeydağMinvalElvisOkan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Okan
Ziyaretçi
Okan

Ben protein tozu zararlı sanıyordum ama bir araştırmaktan zarar gelmez diye başladım. Sitenize rastladım zararsız demişsiniz. Sonrasında araştırmaya devam ettim ve öğrendim ki protein tozu gerçekten zararsızmış. Kaliteli bir marka buldum reklam olmasın diye yazmıyorum artık protein tozu kullanacağım.
Not:2 yıllık sporcuyum.

Elvis
Ziyaretçi
Elvis

Hala daha protein tozunun zararlı olduğunu düşünüyorum. Hazırladığınız yazı da bir art niyet olduğunu düşünmüyorum ancak protein tozu sektöründe çok fazla para dönüyor. Bu kadar paranın döndüğü bir sektörde farklı faktörler de işin içine girer ve protein tozunu zararsızmış gibi gösteren çalışmalar ortaya çıkar. Her halükarda kullanmamak, doğal yiyeceklerden gereken proteini almak çok daha sağlıklı.

Minval
Ziyaretçi
Minval

Bizim salonda Hardline satılıyor en iyi protein tozu Hardline bence. Diğer supplementlerde de oldukça iyi. Protein tozunun zararlı kısmına hiç girmiyorum… Zararı var demek bence cehalettir…

Halime Beydağ
Ziyaretçi
Halime Beydağ

Protein tozunun zararları paylaşımınız acayip dikkatimi çekti, eşime de okuttum