Beslenme & Diyet

Paleo Diyeti (Taş Devri Diyeti) Nedir? Nasıl Uygulanır?

Taş devri diyeti olarak da bilinen son zamanların popüler diyetlerinden Paleo’yu öğrenmeye hazır mısınız? Doğru beslenmenin sırrını binlerce yıl önce yaşamış mağara adamlarından öğreneceğimizi kim tahmin edebilirdi ki? İlk başta bu fikir garip gelse de ne kadar mantıklı olduğunu sonraki 3 paragrafta anlayacaksınız!

Paleo Diyetinin Doğru Diyet Olma Sebebi!

Paleo diyeti nedir? Bazı uzmanlara göre doğru beslenme biçimidir. Son 100-200 yıldır sanayileşme devrimiyle birlikte yediklerimiz çok değişti ancak genlerimiz değişmiş değil. Genlerimiz aynıyken yediklerimiz ne kadar değişti değil mi? Avcılıkla uğraşırken avlanmak için büyük efor sarf eder ardından hayvanın yağlı etini yerdik. Kimi balık avlardı kimi küçük baş hayvanları ancak tükettiğimiz protein ve yağ miktarı hep yüksekti, karbonhidratı pek alamazdık. Hiç mi karbonhidrat yemiyorduk? Elbette yiyorduk ancak aldığımız tüm karbonhidrat sebzelerden ve bulabildiğimiz azıcık meyveden gelen karbonhidrattan ibaretti.

Irkımız, son bir kaç yüz yılı saymazsak mağara adamlarından bugüne hep yüksek yağ protein ve düşük karbonhidrat ile beslendi. Bu süreç, taş devri, tahminen 2 milyon yıl sürdü. Genlerimiz bu milyonlarca yılda şekillendi ancak onlar şekillenirken ne sanayi vardı ne tarım. Tarım devrimiyle insanların kendi yiyeceklerini üretmesinin ömrü dahi 5.000 yıldan ibaret. Hala bir mağara insanının genlerini taşıyoruz, erkeklerimiz için de kadınlarımız için de durum bu. Biz bu genlere uygun yaşamadığımız taktirde sorunlar baş gösteriyor, çünkü vücut gerektiği gibi beslenmiyor. Her geçen gün obezitenin artması, insanların beslenmeyle alakalı farklı yönlere koşturması, garip hastalıkların baş göstermesini pek çok uzman buna bağlıyor. Doğru beslenmenin tüm sağlığa etkileri biliniyor. Psikolojik rahatsızlıklar dahi beslenmeyle ilişkilendiriliyor. Yanlış beslenme yalnızca kilo almaya değil aynı zamanda tüm sağlığı kaybetmeye neden oluyor.

Hayvanlara bir göz atalım. Biz hayvanları çeşitli ortamlarda kapatıp farklı yiyeceklerle beslediğimiz de zarar görüyorlar. Doğal beslenerek yaşamaya devam eden hayvanlara göz attığımızda şişmanlık, damar tıkanıklığı gibi problemlerin olmadığını ve bununla beraber atik olduklarını görebiliyoruz. Atalarının miras bıraktığı genlere uygun beslenen canlılar vücuduna vücudunun istediği besini verdiği için problem yaşamıyor. Paleo diyeti insan için en uygun beslenme düzeni çünkü insanı asıl beslenme sistemine, paleolitik çağa (taş devri) döndürüyor!

Paleo Diyetinde Ne Yenir Ne Yenmez?

 1. Ekmek ve türevleri yenmemeli.
 2. Şeker ve şekerli besinler tamamen hayattan çıkarılmalı.
 3. Meyve tüketimi sınırlandırılmalı, taş devrinde ne kadar bulup yenebilirdi? Buradan yola çıkarak doğru miktar kararlaştırılmalı.
 4. Tahıl içeren gıdalardan uzak durulmalı.
 5. Ayçiçek, mısır, pamuk ve kanola yağı tamamen yasak. Bunların yerine hayvanların et ve yağından faydalanmak en doğrusu.
 6. Badem, fındık ve ceviz çiğ halde -miktarı abartıya kaçmadan- yenilecek.
 7. 4-5 adete kadar yumurta yenebilir. Yumurtalar mümkün olduğunca çiğ yenilecek. Rafadan veya kayısı kıvamı uygundur. Tamamen pişmiş yumurta önermiyoruz.
 8. Doğal etler yağlarıyla birlikte bol bol yenilmeli.
 9. Sosis ve sucuk benzeri işlenmiş etler nasıl olsa et diyerek tüketilebiliyor, bu hataya düşülmemeli. İşlenmiş etler yenilmemeli.
 10. Çay ve kahve türevleri şeker, krema gibi ekstralar ilave edilmeden içilebilir. Örneğin sade Türk kahvesi içmenin sakıncası yok.
 11. Meyve sebze mevsiminde taze yenilmeli.
 12. Meyve suyu, asitli içecek, enerji içeceği ve benzer ne kadar içecek varsa tamamı yasak.
 13. Süt ürünleri tüketilmeyecek. Yoğurt, peynir, kefir ve her çeşit süt ürününden uzak durulmalı.
 14. Soğan, sarımsak antioksidandır ve çok faydalıdır. Diyet esnasında tüketilmesinde yarar var.

Böylece paleo diyetinde protein ve sağlıklı yağlar çoğunluktayken zararlı yiyeceklere yer verilmiyor. Peki ne yenilmiş oluyor?

Paleo Diyeti Ne İçeriyor?

Düşük Glisemik İndeksli Gıdalar: Glisemik indeksi şu sayfada anlattık. Vücudun yağ yakımını destekleyebilmek için glisemik indeksi düşük gıdalar tercih etmek gerekiyor. Paleo diyeti tamamen bu gıdaları içeriyor.

Yüksek Proteinli Besinler: Yazının başından beri bir kaç kez vurgulandı. Beslenmede tüketilen protein miktarı çok önemli. Düşük proteinli beslenme sistemlerinde vücudun kas kaybına uğradığını ve halk arasındaki tabirle çöktüğünü görüyoruz. Paleo diyetinde yüksek proteinli yumurta, et gibi yiyecekler ön planda olduğu için böyle problemler yaşanmıyor.

Sağlıklı Yağlar: Vücudun sağlıklı yağlara ihtiyacı var. Bilinenin aksine yağlar sağlığa zararlı değildir. Bilakis sağlıklı olmak için doğal yağlardan faydalanmak şarttır. Paleo’da yer alan yiyecek kaynakları beraberinde kaliteli yağları da getirdiğinden vücut yağ ihtiyacını da gidermiş olur.

Vitamin, Mineral ve Antioksidan: Taş devri diyetinde karbonhidrat kaynağı olarak tahıllar yerine sebzeler kullanılıyor. Meyve ve sebzeler yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerirler. Paleo diyeti vitamin ve mineral içeriğiyle de oldukça sağlıklı.

Paleo Diyeti Uyarılar & Püf Noktalar

Spor Önemli

Paleo diyeti yapılırken hareketli bir yaşantı sürmemek hata olur. Taş devrinde av koşturan avcılar, tüm gün gezen toplayıcılar vardı. İnsanlar hareketli olmak zorundaydılar. Günümüzde en büyük problemlerden biri hareketsizlik. Paleo diyeti yapılırken de bu hataya düşmemek gerekiyor. En kötü ihtimalle her gün tempolu yürüyüş yapılmalı. İmkanlar dahilinde yapılacak sporun dozu arttırılmalı. Eğer kişi genç ve sağlıklıysa yüksek tempolu koşu gibi daha zorlayıcı sporlara yönelebilir. Spor yürüyüş ve koşudan ibaret değil. Halı saha maçı yapmak, tenis oynamak da alternatifler arasında. Yeter ki hareket edin!

D Vitaminine İhtiyaç Var

D vitamininin yararlarına ve neden ihtiyaç duyulduğuna ulaşmak için şu yazımıza göz atabilirsiniz. Yeterli miktarda D vitaminini vücuda verebilmek için vücudu güneşte tutmak gerek. Yaz aylarında yakıcı öğle sıcakları vücuda zarar verse de sabah ve öğleden sonraları güneşlenmek mümkün. Kış aylarındaysa güneşlenmek pek mümkün değil. Bundan dolayı çeşitli takviyelere başvurmak gerekebilir. İlgili yazıda D vitamini eksikliğine karşı yapılması gerekenleri de anlatmıştık, o yazıdan faydalanabilirsiniz.

Az Pişirmeli

Yiyecekler mümkün olduğunca az pişirilerek tüketilmeli. Bazı yiyecekler hem çiğ hem de pişmiş yenebiliyor. Böyle yiyecekleri mümkün olduğunca çiğ tüketmek gerekiyor. Eğer pişirme işlemi zorunluysa da mümkün olduğunca az pişirmek en faydalısı.

Su, su, su

Suyun vücut için önemini burada yeniden anlatmanın anlamı yok. Yıllardır dillerde gezmesine rağmen yeterince su içilmiyor. Vücudun sağlıklı çalışıp fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün en az 1.5 – 2 litre su şart. Hareketli bir hayat yaşanıyorsa veya çokça terleme söz konusuysa su miktarını da ona göre arttırmak şart.

Porsiyon Kontrolü

Paleo diyeti doğrudan porsiyon kontrolü içermiyor. Şu miktarda kalori tüketilmeli şeklinde sınırlandırmaları da kesinlikle içerisinde barındırmıyor. Bunun dezavantajı bazı kişilerin izin verilen gıdaları abartı miktarlarda tüketerek istenilmeyen sonuçlar alması. Yiyebileceklerinizin bir sınırı yok ancak doyduğunuzda yemeyi bırakmanız gerekiyor. Aksi durumda sağlıksız sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Sonuç olarak; Paleo(taş devri) diyeti çeşitli yönlerden eleştiri alsa da hatta “paleo diyeti zararlıdır!” şeklinde açıklamalara maruz kalsa da kendisine alternatif gösterilen diyetlere göre çok daha sağlıklı görünüyor. Etkileri kişiden kişiye değişebilir ancak yorumlara göz atıldığında çoğunluğun memnun olduğunu görüyoruz.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Oğan ÖcalMuhsin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhsin
Ziyaretçi
Muhsin

Bence zayıflamak için paleo diyeti yapılabilir ancak bunu bir hayat biçimi şekline getirmek daha doğru.

Oğan Öcal
Ziyaretçi
Oğan Öcal

Paleo Diyeti (Taş Devri Diyeti) konusunda en iyi paylaşım! teşekkürler.