Beslenme & Diyet

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğe Bitkisel Çözüm!

Öksürük vücudun çeşitli hastalıklara karşı gösterdiği bir reflekstir. Kendisi hastalık değildir ancak bizlere vücutta hastalık bulunduğunu anlatır. Sık öksürmek boğazın tahriş olup acımasına neden olur. Öksürüğün sosyal hayatta da yarattığı problemler vardır. Örneğin sessiz olunması gereken mekanlarda öksürüp dikkat çekmek istenmez bundan dolayı kişi üzerinde baskı hisseder. Çözüm için öksürük şurubu ve çeşitli ilaçlar tercih edilir. Bir çok insan bitkisel çözümleri ilaç kullanmaya göre daha sıcak karşıladığından öksürük için bitkisel olarak neler yapılabileceğini anlatmak istedik.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  1. Zencefil: Zencefil, asırlardır doğu ülkelerinde hastalıkları tedavi maksadıyla başvurulan bir bitki. Öksürüğe karşı zencefilden yararlanmak oldukça kolay! Aktarlardan temin edilebilecek toz zencefilden bir çay kaşığı alınıp uygun miktarda balla karıştırıp macun yapın. Ortaya çıkan macun hem öksürüğü dindirme etkisine sahiptir hem de balgam söktürücüdür.
  2. Meyan kökü: İsmi genellikle bilinse de sık kullanılmayan bitkilerimiz arasındadır. Meyan kökünün bir özelliği öksürüğü geçirebilmesidir. Bu etkisinin ortaya çıkması için 50-60 gram meyan kökünü 1 litre suda 10 dakika kaynatmak gerekir. Akşamdan yapılan çay gece boyu dinlenmeli ve ertesi gün tüketilmelidir. Gün içerisinde 2-3 bardak içilmesi önerilir.
  3. Kekik: Yurt dışında bir çok ülkede kekik çayının öksürüğe iyi geldiği kabul ediliyor. Kekik çayının tarifi oldukça basit bir cezve içerisine 2 çay kaşığı atıp kaynatın, kaynadıktan sonra 15 dakika dinlendirmeniz yeterli. Kekik çayı sade iken pek lezzetli olmaz. İsterseniz biraz bal ekleyerek tatlandırın.

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hayri Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hayri
Ziyaretçi
Hayri

Dışarıda deli gibi kar yağıyor, öksürük normal. Verdiğiniz bitkisel öksürük dindiren formüller gerçekten çok işime yaradı teşekkürler.