Beslenme & Diyet

Mandalinanın Yararları – Tam 19 Fayda!

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalina, yüksek C vitamini içeriğiyle hastalıklardan korurken yarı ekşi yarı tatlı tadıyla damaklarımızı mest ediyor. İşte Mandalinanın 21 Faydası!

Mandalinanın Faydaları

Mandalinanın Vücut Sağlığına Faydaları

1. Güçlü bir antioksidandır

Mandalina insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren harika bir doğal kaynaktır. Yüksek C vitamini içeriğinin sağladığı mükemmel antioksidan özelliğine vücut ihtiyaç duyar. Mandalina yediğinizde kazandığınız antioksidan etkisi vücudunuzdaki iltihaplara karşı korunmasını sağlar.

2. Cilt hastalıklarıyla savaşır

Mandalina, cilt hastalıklarına karşı etkili bir meyvedir. Hatta ciltle alakalı tıbbi tedavilerde sık kullanılır.

3. Küçük yaralanmalar ve kesikler

Mandalina, günlük hayatta yaşanan küçük yaralanmalar ve kesiklerin iyileşme sürecini hızlandırır.

4. Yiyeceklerdeki demirin emilimini arttırır

Demir vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve eksikliğinde kansızlıktan saç dökülmesine kadar çeşitli problem yaşadığımız bir mineral. Yiyeceklerde bulunuyor ancak vücudumuz tamamını ememiyor. Mandalina tüketmek, demir emilimini arttırır.

5. Kolesterol emilimini düşürür

Mandalinayı oluşturan pektin ve hemiselüloz gibi lifler obezite riskini düşürür. Ayrıca bağırsaklardaki kolesterol emilimini de bir miktar düşürür.

6. Sindirim sistemini güçlendir ve kronik hastalıkları engeller

Diyet lifi içeriğiyle sindirim sistemine güç katar. Ayrıca doğru miktarda mandalina tüketimi kronik kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürebilir.

7. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır

İnsanlar bağırsaklarının sağlığı kadar sağlıklıdır. Mandalinanın yüksek lif içeriği bağırsakların hareketini kolaylaştırdığı için uzmanlar tarafından önerilir.

8. Cures Sepsis

Sepsis, Staphylococcus aureus isimli bakterinin sebep olduğu korkunç bir enfeksiyondur. Sepsis; kızarıklara, yaralara ve ağrıya neden olabilir. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde vücuda yayılma riski vardır. Zayıf bağışıklık sisteminde rahatça üreyebildiği için özellikle küçük çocuk ve bebekleri hedef seçer. Mandalina ilgili bakteriyi ortadan kaldıran güçlü bir antiseptiktir.

9. Hücre üretimini arttırır

Tüm canlılar gibi insan da hücrelerden oluşur. Büyüme ve gelişme hücre sayısındaki artışla mümkündür. Hücre sayısının artışı büyümenin yanında yenilenmeyi de sağlar. Yaşlanmış hücrelerin kendisini yok etmesi yeni hücrelerin onların yerini alması şeklinde gözünüzde canlandırabilirsiniz. Hücre üretimindeki artış insana pek çok faydayı beraberinde getirir. Mandalina hücre üretimini arttırarak insanlara fayda sağlar.

10. Temizleyicidir

Mandalina vücudumuzdaki madde alışverişini sağlayan kanın temizlenmesine yardımcı olur. Vücudu ürik asitten ve fazla tuzdan arındırmaya da katkı sağlar

11. Sakinleştirici

Sakinleştirici özelliğiyle stres, kaygı ve benzer yıpratıcı duygulardan korunmanıza yardımcı olur. Geceleri yiyeceğiniz mandalinalar sakinleştirici etkisiyle daha rahat uyumanızı sağlayabilir.

12. Mideye çok faydası vardır

Mandalinanın esansiyel yağı sindirim sisteminden gazı uzaklaştırmaya yardımcı olur. Midede oluşan iltihaplara ve yaralara karşı iyileştirici özellik gösterir. Mide öz suyunu, safra ve asit dengesini de daha iyi hale getirir.

13. Spazmları engeller

Hafif veya şiddetli spazmlar vücudumuz üzerinde pek çok olumsuz etkiye neden olabilir. Spazmlar, solunum, sindirim ve sinir sistemini etkileyebilir ve astıma neden olabilirler. Mandalina spazmları azaltmaya ve yok etmeye yardımcıdır.

14. Tonik

Tonik vücut işlevlerini geliştirmeye yardımcıdır. Mandalina bir tonik olarak metabolizmayı hareketlendirir. Sindirim sisteminde yiyeceklerdeki faydalı besinlerin emilimini arttırarak yenenlerden daha fazla faydalanmamızı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlardan korur.

14. Sindirime yardımcıdır

Mandalina sindirimde yer alan etkili maddeler içerir. Yani bir daha ki sefer yemek öncesinde mandalina yemek isteyebilirsiniz.

Mandalinanın Cilde Faydaları

15. Yaşlanmayı geciktirir

Mandalina iyi bir A vitamini kaynağıdır. Akne ve sivilcelerle boğuşanlara yüksek A vitamini tavsiye edilir. Dolayısıyla mandalina yemek sivilce ve akne gibi cilt problemlerinin giderilmesine yardımcı olabilir. A vitamini, ciltte meydana gelen yaraların ve diğer hasarların giderilmesine yardımcı olur. Yaşlanmanın belirtileri kırışıklıklar, kaz ayakları ve cildin cansızlaşması ve benzer maddeleri içerir. A vitamini bunların da önüne geçerek yaşlanmayı geciktir / engeller.

16. Pürüzsüz & esnek cilt!

Cildin esnekliği ve pürüzsüzlüğünü sağlamak için kolajen adlı proteinden yardım almak gerekir. Mandalinanın içerdiği, kusursuz antioksidan C vitamini kolajen üretimini uyararak cildin daha esnek ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilir.

17. Cildin parlaklığını arttıran maske

Doğru hazırlanmış yüz maskeleri cildin parlaklığını arttırabilir. Sizlere basit ve bir o kadar da etkili mandalina maskesi tarifi vereceğim.

3-4 dilim mandalinanın tohumlarını çıkarın. Dilimleri güzelce ezin ardından üstüne bir çorba kaşığı yoğurt ve bal ilave edin. Yüz ve boyun bölgeniz için uygulayabileceğiniz şahane bir maskeye sahip oldunuz. Uyguladığınızda 15 dakika tutmanız yeterli. Yağlı cilde sahipseniz haftada 2 kez, kuru ciltler için haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Mandalinanın Saça Faydaları

18. Saç uzamasını hızlandırır

B12 vitamini, saç uzamasını hızlandırır. Bununla beraber yaşlılıkla birlikte gelen saçların beyazlaması dediğimiz olayı geciktirir. Saç dökülmesini de azaltır.

19. Sağlıklı ve parlak saçlar

Sağlıklı ve parlak saçlar için mandalina tüketmeye ne dersiniz? Saçlar için demir çok önemlidir ve mandalina vücuttaki demir emilimini arttırarak saç sağlığına katkıda bulunur. Kolajen isimli proteini çeşitli saç bakım ürünlerinde duyabilirsiniz, mandalina kolajen üretimini de tetikleyerek saçların çok daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir