Beslenme & Diyet

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterol dendiğinde zihnimizde kötü bir izlenim oluşur. Ancak, kolesterol bir bütün olarak sağlığımıza zarar vermez. Tam tersine, mineral ve vitaminlerin organlarımıza, kas dokularımıza ve kemiklerimize ulaşabilmesi açısından, vücutta bulunması gereken en önemli maddelerden biridir. Buradaki önemli nokta, kolesterolün; kötü kolesterol ve iyi kolesterol olarak ikiye ayrıldığını bilmek ve ikisi arasındaki farkın farkında olmaktır.

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL, yenilen çeşitli gıdalardan alınabileceği gibi, aynı zamanda vücut bu kolesterolü kendi kendine de üretebilir. Genetik olarak yüksek LDL kolesterole sahip olunması da mümkündür. Kötü kolesterolün yüksek olması; kalp krizi ve felç gibi riskleri arttırırken; HDL adı verilen iyi kolesterolün yüksek olması bizleri bu tarz rahatsızlıklardan büyük ölçüde korur. Yüksek kötü kolesterole sahipseniz, öncelikli olarak yapmanız gereken beslenme şeklinizi düzenlemek ve yediklerinize dikkat etmektir. Yazının devamında sizlerle, kolesterolünüzü düşürmekte size yardımcı olacak bazı besinleri paylaşacağım. Ancak, düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa, bu besinleri tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyorum.

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Sarımsak: İçerdiği ajoen ve alicin mineralleri sayesinde, vücutta bulunan fazla kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar. Taze ve çiğ olarak tüketilmesi gereken bu besin, kötü kolesterolünüzü düşürürken, iyi kolesterolünüzü destekleyecek bir etkiye sahiptir.

Yulaf: Yulaf ezmesi, mısır gevreği ya da yulaf kepeği besinlerini kahvaltı sırasında tüketirken, kötü kolesterolünüzün düşmesine de yardımcı olursunuz. Eğer bu besinleri sevmiyorum ve yiyemiyorum diyorsanız; yüksek oranda lif içeren; elma, armut, erik gibi meyvelerden de yardım alabilirsiniz. Bu meyveler, vücudunuzda yulafın yaptığı etkiyi yaratacak, ve zamanla yüksek kolesterolünüz den kurtulmanızı sağlayacaktır.

Zencefil: Özellikle kök kısmı, vücudunuzda bulunan fazla kolesterolün temizlenmesinde size yardımcı olacaktır. Kan dolaşımını da hızlandırdığından; damar tıkanıklığını büyük oranda önleyerek, damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi riskini de minimuma indirilecektir.

Fındık: Fındık da ceviz gibi, yaz mevsiminin vazgeçilmez besinleri arasındadır. Hangimiz yaz geldiğinde, fındık mevsimini iple çekmeyiz ki? Üstelik, sadece tadının güzelliği değildir önemli olan, asıl gizemi oldukça sağlıklı olmasının altında yatar. Fındık, kalp sağlığını koruyan ve kolesterolü düşüren; E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar bakımından oldukça zengin bir yemiştir. Fındığa ek olarak, günde bir avuçtan fazla olmaması koşuluyla, ceviz ve badem gibi yemişleri tüketmek de kolesterolünüzün vücudunuza yardımcı olacaktır.

Zeytinyağı: Yüksek kalorili bir besin olduğu için, özellikle kilo vermeye çalışanlar için, günde 2 yemek kaşığından fazlası önerilmez. Ancak, çok güçlü bir antioksidan özelliği taşıdığından, iki yemek kaşığı tüketmek bile kötü kolesterolünüzün dengelenmesini sağlayacaktır.

Bu besinler, genel olarak sağlığımıza oldukça faydalı gelen gıda takviyeleri. Günlük beslenme düzenimize herhangi bir rahatsızlığımız olsa da, olmasa da eklememiz gereken bu besinler; kolesterol hastaları içinse ayrı bir önem taşır. Tekrardan belirtmek isterim ki, düzenli olarak kullandığınız bir ilacınız varsa, doktorunuza danışmadan besinlerin tüketimine başlamayın. Ancak bir sorun olmaz da başlarsanız, değişimi çok kısa zamanda görmeniz mümkün olacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir