Beslenme & Diyet

Kestanenin Faydaları ve Zararları

Kestane kış mevsiminin vazgeçilmezidir. Araştırmalar kestanenin besleyici yemiş olduğunun önemini oldukça vurgulamışlardır. Kayıngiller familya türünden gelir. Kestaneler dış görünümde yeşil renkte olup, dikenlidir. Zamanı geldiğinde oluşumu ile birlikte, dikenli kabuk sarı renge dönerek dikenlerinden arınmaya başlar. Bu aşamada dökülmeye başlayan kestaneler, dökülmeyen kısımları için kişilerin sopa desteği ile toplanılmaktadır.

Kestanenin Besin Değerleri

Kestane sağlık açısından etken nedenler gösterilmemektedir. Yağ oranı ve proteinlerin eksik olması sebebi ile de tercih edilme etkenleri arasındadır. Yüksek miktarda nişasta ve su da içermektedir. Doyurucu besin olmasında içeriğinde birden fazla etken bulunmaktadır. Nişasta, potasyum, lif ve kalsiyum anlamında oldukça zengin besindir.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Besin değerleri içerisinde birden fazla içeriğin bulunması sağlık açısından da oldukça geniş imkana yer vermektedir. Karbonhidrat bakımından zengin olması, vücut açısından sorun olabileceğinin tam tersine hızlı emilen etken olması açısından emilme kısmında oldukça yavaştır. Kestanenin içeriğinde kompleks karbonhidrat olarak adlandırılan besinler yer almaktadır. Normal karbonhidratların tam tersine, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarmaz. Bu noktada kışın soğuk ve hastalıklı dönemlerine karşın, sağlıklı kalabilmek ve besin değerini yüksek tutabilmek açısından tüketilmesi gereken önemli besin kaynağıdır.

Kestane içeriğinde bulunan kaynaklar kişisel gelişimde oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan demir; kansızlığı önlemektedir. Diğer açıdan bakıldığında magnezyum ve fosfor zengini besindir. C vitamin deposu olarak görülen kestane dişlerde oluşabilecek matrix etkenini önlemeye yardımcı olmaktadır. Sakinleştirici yapısı bulunmakla birlikte, lif konusunda da oldukça zengindir. Karaciğer ve mide için önemli besin kaynağı olan kestane, ishali önlemeye yardımcı olur. Diğer faydaları içerisinde beyini destekleyerek, unutkanlığı önlemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemine de desteği oldukça büyüktür. Hücrelerin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kestane Nasıl Yapılır?

Kestane halk arasında kullanımı kış akşamlarında özellikle oldukça yaygındır. Yapımı için kişilerce farklı yöntemler uygulanmaktadır. Önemli pişirme noktası fırın ya da ocak kullanımıdır. Ocakta ya da fırında haşlanarak pişirilmektedir. Sade yenilmekle kalmayıp, tatlı, pasta içerisinde etken olarak ta kullanılmaktadır. Ayrıca kestane şekeri yapımı da oldukça bilinmektedir.

Kestane yapımında güzel sonuç elde etmek için öncesinde yıkanılmalı ve şiş olan kısımlarından bıçak yardımı sayesinde itina ile çizgi görünümü yapılmalıdır. Daha sonrasında yaklaşık olarak 1 saat soğuk suda bekletilmeli, sonrasında ise süzülmelidir. Süzdükten sonra dilerseniz tost makinesinde dilerseniz, ocakta pişirilmelidir. Fırında pişirmek isterseniz öncesinde ısıttığınız fırına ekleyebilirsiniz.

Kestanenin Zararları Nelerdir?

Karbonhidrat zengini olması sebebi ile fazla tüketilmemelidir. Özellikle diyet yapanların tüketimi açısından oldukça zararlıdır. Özellikle şeker ve damar hastalığı bulunanların tüketmeleri açısından oldukça dikkat etmeleri gerekmelidir.

Kestaneler sade yenilmekle birlikte kendi içerisinde bulunan çeşitler sebebi ile de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumda özellikle at kestaneleri kolay toplanmakla beraber zehirli olmasından dolayı yenilmemektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir