Beslenme & Diyet

Kefirin Faydaları

Kefir Kafkas dağlarında yaşayan topluluklar tarafından bulunmuş bir çeşit mayalanmış süttür. Maalesef ülkemizde kefire yeterli önem verilmez hatta pek çok kişi tarafından bilinmez. Oysaki kefirin faydaları diğer süt ürünlerinin bir çoğundan daha fazla. Sütle kefirin farkı nedir? Kefir içerisinde sindirime yardımcı bakteriler süte oranla daha fazladır. Kefir doğrudan iyi bakteriler içerdiği için kısa sürede bağırsaklarda gereken hareketliliği sağlar. Bundan dolayı kefir sütten daha faydalıdır.

Kefirin Yararları Nelerdir?

Kefir probiyotik bakteriler açısından en zengin besinlerden bir tanesidir. Bu sayede sindirim sistemini düzene sokar. Hazımsızlık, kabızlık ve buna benzer pek çok sindirim problemine hızlı çözüm sağlar. Pek bilinmese de probiyotik bakteriler yalnızca kabızlığa iyi gelmez ishale de iyi gelir.

Diyet döneminde yaşanılan şişlik büyük bir problemdir. Çözüm belli: kefir. Diyet yaparken beslenme düzeninde yapılan değişikler sonucunda gaz ve şişkinlikle karşılaşılması doğaldır. Kefir gazı alır ve şişkinliğe dindirir. Bundan dolayı diyet listeleri içerisine kefiri dahil etmek oldukça önemlidir.

Gaz ve şişkinlikle karşılaşanlar son zamanlarda probiyotik yoğurtlara yöneliyorlar. Bunun yerine kefirden faydalanmak çok daha doğru. Kefir doğal bir içecektir ve sindirim sistemine çok hızlı etkilerinin yanında da sağlığa pek çok faydası bulunur.

Kefirin faydalarından bir diğeri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Besinlerin büyük bir kısmının sindirimi bağırsaklarda gerçekleşir. Kefir içerisindeki yararlı bakteriler sindirim sisteminin sağlığını korur ve böylece besinler daha iyi sindirilir, besinlerden daha iyi faydalanılır.

Kefir kalsiyum, fosfor gibi mineralleri, A ve D vitaminlerini içerir. Bu vitaminler ve mineraller vücut için oldukça önemlidir ve eksikliğinde ciddi problemler oluşur. Kefir ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin tamamını size sunamaz ancak destek olur.

Gördüğünüz gibi kefirin başlıca faydaları sindirim sistemine destek olmak, hazımsızlık, kabızlık gibi problemlere çözüm getirmek olsa da daha pek çok faydası da var.

Kefir Ne Kadar Tüketilmeli?

Kefirin faydaları anlatılmışken ne kadar tüketileceğine değinmemek olmazdı. Sağlıklı bireylere her gün en az 1 bardak kefir içmelerini önerebilirim. Kefir tüketiminde herhangi bir üst sınır bulunmuyor. Günde 1 litre içmesine rağmen herhangi bir problem yaşamadığı gibi geçmişine oranla çok daha sağlıklı pek çok insan var.

Bazı kişiler yalnızca hazımsızlık ve kabızlık problemi yaşadığında kefir içerler. Böyle durumlarda 2 saat aralıklarla 3 su bardağı kefir tüketimi oldukça yararlı olacaktır.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Hamıd EryıldızAydonat DalkılıçTamayPelin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Pelin
Ziyaretçi
Pelin

Hazımsızlık sorunu yaşayanlar varsa öneririm. Özellikle bir bayan olarak hazımsızlık büyük bir problemdi benim için. Kefir problemi çözdü gerçekten çok faydalı bir içecek.

Tamay
Ziyaretçi
Tamay

Kefirin ne çok faydası varmış böyle beğendim.

Aydonat Dalkılıç
Ziyaretçi
Aydonat Dalkılıç

iyi günler Kefirin Faydaları adlı sayfan inan ki önemli bilgiler içeriyor, umarım devamı gelir

Hamıd Eryıldız
Ziyaretçi
Hamıd Eryıldız

Öyleyse sloganımız belli. Sağlık için, kefir için.