Beslenme & Diyet

Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazıda Canan Karatay ve soyadını verdiği diyetini anlatacağız. Karatay diyetini kilo vermek için kısa dönemli yapılan, kilolar verilince çöpe atılan diyet listeleriyle karıştırmamak gerekir. Bu diyet ömür boyu sağlıklı kalmayı amaçlar dolayısıyla ömür boyu uygulanması gerekir. Başladıktan sonra sağlıklı beslenmenin etkisiyle vücut ideal kilosuna kavuşur. Şişmanlar zayıflar, zayıflar şişmanlar anlayacağınız.

Karatay diyeti bir miktar ezber bozan, Türkiye’de yıllardır önerilen diyetlerin oldukça zıt bir yaklaşım içeriyor. Ekmeksiz, şekersiz, tamamen doğal beslenmeye dayalı; bol bol doğal tereyağı, zeytinyağı, yumurta ve et tüketmenin en doğrusu olduğunu vurguluyor. Bunun yanında günde 5-6 öğün yemenin sağlıksız olduğunu, 2-3 öğünün ideal olduğunu öne çıkarmakta. Bunun detaylarını, neden bu şekilde olması gerektiğini yazının devamında bulabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması, kalp damarlarının tıkanması, alzheimer ve günümüz hastalıklarının büyük bir çoğunluğu şekerden kaynaklanıyor. Hastalıklardan uzak bir hayat için doğal yiyeceklerle beslenmek gerekiyor. Doğal olmayan yiyeceklerle beslenildiğinde sağlık olumsuz etkileniyor, hastalıklar ortaya çıkıyor ve bu süreçte vücut da yağlanıyor. Bu yağlanmayla birlikte gelen şişmanlamanın vücut sağlığına, dış görünüşe ve buna bağlı olarak psikolojisine ciddi zararlar verdiği bilinmekte. Karatay diyeti uygulandığı taktirde hayat boyu doğru kiloda kalınıyor. Şeker tüketimine, yağlanmaya bağlı olarak meydana çıkan sorunlardan çok büyük oranda kurtulmuş olunuyor.

Karatay diyeti yorumları şeklinde aramalarla uygulayan insanları ve diyet hakkındaki yorumları bulabilirsiniz. İnsanların çok memnun olduğunu, sağlık sorunlarından kurtulduğunu anlattıkları yorumlarla karşılaşmak motivasyon olacaktır. En azından motivasyon olması için okumanızda yarar olduğunu düşünüyorum.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Doğal Beslenme!

Paketlenmiş, hazır gıdaların hiç birine yer yok. Tamamen doğal, organik gıdalar yenilecek. Doğal tereyağı, et, yumurta gibi gıdaların miktar sınırlaması yok. Doğal yiyecekler vücuda zarar vermiyor, vücuda alınan her kalori aynı şekilde etki etmiyor. Bu şekilde doğal beslenildiğinde vücut doyması gereken noktayı biliyor, daha fazlasını istemiyor. Yapay, glisemik indeksi yüksek yiyecekler insülin hormonunun kandaki miktarında ani oynamalar yarattığı için yemekten sonra çabuk acıkma sorunu yaşanır, Karatay’da bu problem yaşanmıyor.

Sağlıklı Yağlar, Et, Yumurta

Doğal tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı, yumurta ve et çeşitleri bilinenin aksine kilo aldırmıyor. Tam tersine vücut bu sağlıklı, doğal yiyeceklerle daha sağlıklı oluyor. Örneğin köy yapımı doğal tereyağı adeta hazine niteliğinde, bol bol tüketilmesi gerekiyor. Yenilen tavuğun doğal gezen tavuk olması gerekiyor, fabrikalarda hareket etmeden hormonlarla büyütülen tavuklardan tüketmemeli. Kırmızı etimizin yeşil otları yiyen sağlıklı hayvanlardan gelmesi lazım. Hayvanlarına verilen hormonların tüketene geçtiği ve zarar verdiğini unutmamak lazım. Sakatat tüketmek gerekiyor. Özellikle kelle paça çorbası, Karatay hocanın favori içeceklerinden. Sıvı yağ olarak doğal zeytinyağı adeta mucize. Yumurta çok değerli bir besin maddesi. “Yiyebiliyorsanız 10 tane yiyin.” diyor Canan Karatay. Karatay diyeti kolesterolün gayet yararlı olduğunu, kolesterolden kaçılmaması gerektiğini söyler. Yukarıda saydığım gıdalar kolesterollü oldukları gerekçesiyle çeşitli doktorlar tarafından yıllarca öcü gibi gösterildi. Canan Karatay’a göre işin iç yüzü öyle değil. Kolesterol vücuda oldukça faydalı bir madde ve damar tıkanıklığının sebebi bilinenin aksine şeker!

Şeker Yok!

Şeker besin değerleri açısından tamamen boş. Hiçbir katkısı olmadığı yetmezmiş gibi pek çok zararı mevcut. Öyleyse yapılması gereken şekeri ve şekerin her türlüsünü tüketmekten vazgeçmek. Bu noktada gözden kaçan genellikle şu. Ekmek ve diğer hamur işleri, pirinç gibi gıdalar da şekerdir. Vücutta beyaz şekerin oluşturduğu zararları ekmeğin tüm çeşitleri de oluşturur. Tam buğday, kepek veya başka bir ekmek olması sonucu değiştirmiyor. Karatay hoca diyor ki: “Ekmek en tatlı zehirdir“.

Karatay diyeti ardından pek çok insan öğrendi ki aslında şeker, bağımlılık yapan bir madde. Karatay hoca bilimsel belgelerini de sunarak şekerin adeta bir uyuşturucu olduğunu ortaya koydu. Demek ki neymiş; beyaz şeker, ekmek, reçel, pekmez, işlenmiş ürünler, diğer hamur işleri, hazır paketlenmiş gıdalar… Tamamı yasak. Unutmayın şeker insülini arttırır ve insülin yağ depolanmasına sebep olur. İnsülini arttıran besinler yoksa açlık krizleri yok, sürekli yağ depolayan bir vücut yok!

Bol Protein

Karatay diyetinde yumurta, et, balık, tavuk gibi yüksek proteinli yiyecekler kendisine yer buluyor. Protein vücudumuzdaki kasların yapı taşıdır, proteinsiz diyetler yağ kaybından ziyade kas kaybına neden olur. Doğru bir diyet isteniyorsa mutlaka kaslar proteinle beslenmeli bir miktar egzersizle de diri tutulmalıdır. Tüketilen yumurta, et, balık gibi gıdalar protein ihtiyacına karşılık veriyor. Açıkçası diyetin özünü şu şekilde sunmak mümkün. Bol bol protein, bol bol sağlıklı – doğal yağlar ve gerektiği kadar, doğal kaynaklardan karbonhidrat.

Günde 2 Öğün, Alışana Kadar 3 Öğün

Tercih edilen yiyecekler kadar ne zaman, ne şekilde yenilecekleri de önemli. Doğru olan günde 2 öğün yemek. 3 öğünde de büyük bir sıkıntı yok ancak her gün 5-6 öğün yenilmemeli. Ara öğün yenildiğinde hormonlar çalışması gerektiği gibi çalışamıyor ve vücut yağ yakamıyor. Ara öğün yapılmadığında acıkırım düşüncesi çok yanlış. Karatay diyetine uygun şekilde beslenildiğinde sık acıkma sorunu tarihe karışıyor. Doyana kadar yiyor ve hormonlarınız doğru şekilde çalıştığı için uzun süre tok hissediyorsunuz.

Canan Karatay, İbn Sina’nın “İki öğün sağlıktır, üçüncüsü hastalıktır.” dediğini ve Muhammed peygamberinde hayatı boyunca 2 öğün beslendiğini çeşitli platformlarda dile getiriyor. Dilerseniz bununla alakalı şu habere göz atabilirsiniz. https://www.haberturk.com/saglik/haber/804230-hz-muhammed-2-ogun-yerdi

Meyve Masum Değil

Meyvelerin büyük kısmı bilinenin aksine kilo aldırır. Çok sağlıklı olduğu düşünülen meyvelerin bazen yüksek miktarda şeker içerdiğiyle karşılaşılır. Bunları yemek insülini zıplatır. Meyve çok faydalı diyette istenildiği kadar meyve tüketilebilir bakış açısı son derece yanlış. Sağlıklı beslenmek böyle olmaz. Çok sık olmamak koşuluyla glisemik indeksi düşük meyvelerden tüketilebilir ancak ölçüyü tutturmaya özen göstermek lazımdır.

Leptin Hormonu

Son öğünün üzerinden 4-5 saat geçtiğinde leptin ismi verilen hormon devreye girer. Leptin yağ yakımında en etkili hormonlardan biridir. Ara öğün yapmadan uzun aralıklarla yemek yenildiğinde vücudun leptin salgılama fırsatı doğuyor. Leptin vücuttaki yağ depolarındaki yağların kullanılıp vücuda enerji olarak verilmesini sağlıyor. Ara öğün yerine 2 öğün tüketerek leptin salgılamak mümkün.

Karatay Diyeti Püf Noktalar

Yukarıda temel noktalar anlatıldı. Bu bölümde diyetle alakalı daha detaylı, işe yarar bilgiler size sunulacak. Ardından örnek bir Karatay listesi bulacaksınız.

Doğal yoğurt: Ev yapımı yoğurt da denilebilir. Yoğurt içerdiği yararlı bakterilerle sindirim sistemini güçlendirir, vücuda kuvvet verir. Yemeklerin yanında doğal ev yapımı yoğurt yemeniz tavsiye edilir. Hazır yoğurtlardan uzak durmak yararınıza olacaktır.

Spor: Herkes spor salonuna gitme imkanına sahip olmayabilir ve gerek de yok. Spor yapmadan olmaz ancak her gün 20 dakika yürüyüş yaparsanız yeterli olacaktır. Daha fazla hareket etme şansına sahipseniz yapın. Özellikle gençlerin çeşitli sporlara yönelmesi önemli. Eğer imkan yoksa dahi her gün 20 dakika aralıksız güzel bir yürüyüş şart.

Su: Vücut suya yemekten daha çok ihtiyaç duyar. Sağlıklı olmanın koşullarından biri her gün 2-2.5 litre su içmektir. Yaz aylarında veya çeşitli meslek gruplarında terlemenin etkisiyle vücut çok fazla su atabilmekte. Buna karşın içilen su miktarını arttırıp 4 litreye kadar çıkarmak gerekir.

Kalori hesabı yok: Kalori sınırlamasıyla yapılan diyetlerin verimsizliği görüldü. Doğal köy tereyağının vücuda verdiği 1 kaloriyle patates kızartmasından alınan 1 kalori aynı değildir. Doğru yiyecekler yenildiğinde kalori hesabına gerek de kalmaz, vücut ölçüsünü bulur, ihtiyacı kadar yemek ister.

D vitamini: D vitamini seviyesi çok önemli. Bununla alakalı güzel bir yazı hazırlamıştık şuradan okuyabilirsiniz. D vitamini seviyesi mutlaka ölçülmeli düşükse ampullerle arttırılmalı. Güneşe çıkmaya özen gösterilmeli.

Hazır içecekler ve meyve suları: Marketlerde satılan içecekler kesinlikle tüketilmemeli. Gazlı içecekler başta olmak üzere meyve suları ve benzer içecekler içerdikleri şekerle vücuda zarar veriyor. Evde de meyve suyu yapılmamalı. İçecek olarak suyun dışında kefir içilebilir.

Karatay Diyeti Listesi

Burada aklınızda bir fikir oluşması açısından sizlere Karatay diyetinin beslenmesine uygun bir menü paylaşacağım. Böylece yukarıda okunanlar tanımdan ibaret kalmayacak, günlük hayatta ne yenir, ne içilir görme şansınız olacak. “Tamam hepsini biliyorum ama yarın sabah ne yiyeceğim?” sorusunun cevabını vereceğiz yani. Diğer siteler gibi bir haftalık beslenme menüsü verme yoluna gitmektense size günün 3 öğünün de genel olarak ne yiyebilirsiniz, ne yiyemezsiniz onu anlatacağım.

Kahvaltı: Yumurtanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştık. Doğal köy tereyağı ile birlikte 2-3 yumurtayı kullanarak omlet yapabilirsiniz. Bunun yanında yağlı beyaz peyniri, bol bol domates salatalık maydanoz roka gibi yeşillikleri sofranıza ekleyebilir, miktar kaygısı yaşamadan doyana kadar yiyebilirsiniz. Kahvaltıya ceviz, fındık ve badem ilave etmek harika olacaktır. İsmini verdiğim kuru yemişler sağlıklı yağlar içerdiklerinden vücudu kuvvetlendirirler. Kavrulmuş, tuzlanmış olmamaları gerekiyor çünkü kavrulup tuz ilave edilince etkilerini kaybediyorlar.

Öğle – Akşam Yemeği:  Bu iki öğünü birlikte vereceğim çünkü 2 öğün yiyeceğiniz için zamanlamasını seçme şansına sahipsiniz. Eğer 3 öğün beslenmeyi tercih ettiyseniz yerlerini değiştirme lüksünüz var. 2 öğünün birinde et birinde sebze yemeniz gayet uygun. Yemeklerin yanına mutlaka yeşil salatanızı ve doğal yoğurdunuzu ekleyin. Sabah yemediyseniz bu öğünlerden birine bir avuç kadar kavrulmamış, çiğ; badem, fındık ve ceviz ekleyebilirsiniz.

Unutmayın! 2 öğün olarak parçalamak yerine tek öğün yapabilirsiniz. Kaldı ki bu Karatay diyeti içerisinde asıl tavsiye edilen beslenme şeklidir. Bu durumda öğününüz de ağırlıklı olarak et tüketmeye dikkat edin. Hafta da 1-2 gün mutlaka balık tüketmeye çalışın.

Unutmayın! Sağlıklı olan acıkınca, doyana kadar yemektir. Aç karınla sofradan kalkmak gibi bir durum söz konusu değil. Oturup sağlıklı besinlerden doyana kadar yiyoruz!

Karatay Diyeti Zayıflayanlar Öncesi Sonrası

Diyeti yapan bir kaç kişinin öncesi sonrası fotoğraflarını paylaşmanın motivasyon açısından katkıda bulunacağını düşündüm ekliyorum.

karatay-diyeti-oncesi-sonrasi-3

Sizler de Karatay Diyetiyle harika sonuçlar elde edebilir fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Karatay Diyeti Kitabı

Diyetin özeti yukarıda sizlere sunuldu. Eğer daha detaylı öğrenmek istiyorum derseniz tabii ki ilk kaynağından okuyup öğrenmek en doğrusudur. Doğrudan Canan Karatay tarafından yazılmış karatay diyeti kitabını çoğu kitapçıdan temin edebilirsiniz.

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Necmi ErkinNeslihanadminGökhanKaratay diyeti nasıl yapılır Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Esma
Ziyaretçi
Esma

Gerçekten harika bir yazıya imza atmışsınız ilk kez bu kadar iyi anlatıldığını görüyorum. Bir aksilik olmazsa karatay diyetine başlayacağım yarın itibariyle.

Haluk
Ziyaretçi
Haluk

Karatay diyetine başladığımdan beri çok daha enerjiğim. Diğer diyetler gibi halsizlik yapmanın aksine çok daha enerjik yaptı beni.

Esin
Ziyaretçi
Esin

Aynen öyle. Karatay diyetini yapmadan önce sabahları işe gitmek istemeyen, uyanmak istemeyen bir kadındım. Çok fazla kilom yoktu ancak karatay diyeti öncesi sonrasına baktığım zaman vücudumu güzelleştirmiş. Cildim daha iyi görünüyor, daha enerjiğim başka ne isteyebilirim ki?

Allah Karatay hocamızdan razı olsun.

Muhsin
Ziyaretçi
Muhsin

Canan Karatay hocanın hazırladığı diyet sıradan yaşayanlar için harika. Lakin özellikle sporcular için pek de uygun değil. Kendisi zaten protein tozu zararlı gibi absürt yorumlarda da bulunmuştu. Sporcu olmayanlara ise kesinlikle karatay diyeti öneririm.

Melisa
Ziyaretçi
Melisa

Karatay hocamız sağolsun onun diyetiyle çok kilo verdim, kendisiyle iletişim kurabilenler varsa benim adıma da bir teşekkür göndersin.

S. U.
Ziyaretçi
S. U.

1 Kasım 2014’te 107 kiloyla başladım bugün (23 Mart 2015) 87.7 kiloyu gördüm (5 ayda 20 kg) ama ben kilodan daha ziyade ilaçlarım için başladım veee ilaçlarımdan kurtuldum. Şu an ilaç olarak Levotiron 100 mg iki adet alıyorum tiroidler için, Glifor 1000 mg akşam sabah alıyordum bıraktım. Ator bıraktım, diltizem SR120 bıraktım, Adalat 30mg bıraktım :)) ve çok çok iyi hissediyorum kendimi, şimdi şu tiroitleri de ilaçsız çalıştırmanın formülünü arıyorum. Karatay diyeti her problemi çözdü bir bu kaldı :)) meyve, tatlı ve ekmekten vazgeçtim şekerim açlık 90’nın altında, tokluk 100-120 arası seyrediyor… Akşam sekizden sonra çay, kahve içiyorum sınırsız… Eğer… Read more »

Karatay diyeti nasıl yapılır
Ziyaretçi
Karatay diyeti nasıl yapılır

Karatay diyeti nasıl yapılır sizden öğrendim. Umarım kısa sürede zayıflayarak diyetin hakkını vereceğim. Ayrıca D&R üzerinden Karatay diyeti kitabının da siparişini verdim, okumak için sabırsızlanıyorum.

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

Karatay diyetinde kalori hesabı yapılıyor mu? Kalori hesabı olmadan mı kilo veriliyor?

Neslihan
Ziyaretçi
Neslihan

Karatay diyetiyle 5 kilo verdim vermeye devam ediyorum sevgiler

Necmi Erkin
Ziyaretçi
Necmi Erkin

Karatay diyetiyle zayıflamak isteyenlere harika bir yazı teşekkürler admin.