Beslenme & Diyet

Kabız Yapan Yiyecekler

Kimimiz genetik yatkınlıktan kaynaklı olarak, kimimiz ise zaman zaman yediğimiz yiyeceklerden dolayı kabızlık çekeriz. Ağrısı çok şiddetli olduğu gibi, zaman zaman dışarıya çıkamadığımız için vücudumuzu da zehirler. Nasıl olsa geçer diye düşünüp evin içerisinde dolanır dururuz ama günün sonunu hastahanede bitirebilecek kadar ciddi bir duruma dönüşebilir kabızlık… Bu nedenle, aslında hafife alınmaması gereken bir durumdur ve en kısa zamanda önleminin alınması gerekmektedir. Yaygın bir sorun olan kabızlık durumunu, yediğimiz yiyeceklerle dengelememiz mümkündür. Bir takım besinleri tercih ederken, bir takım yiyeceklerden çoğu zaman uzak durmamız gerekir. İlerleyen satırlarda kabız yapan yiyeceklerin listesini vereceğim. Eğer vücudunuz kabızlığa yatkınsa, bu yiyeceklerden mümkün olduğunda uzak durmanızı tavsiye ederim.

Süt: Sütün içinde çok miktarda laktoz içerdiği için mide de gaza sebebiyet verir. Aynı zamanda midenizde de ağrı yaratabilir. Diğer yandan sindirim sistemini yavaşlatan süt, kabızlığa neden olmaktadır maalesef.

Kırmızı Et: Kırmızı etin içerisinde bulunan bol miktardaki yağ miktarı ve az miktardaki lif seviyesi sebebiyle insanın sindirim sistemini yavaşlatır. İnsanda sindirilmesi çok zor olduğu için protein lifleri çok sık tüketilirse kabızlık durumu oluşturulabilir.

Peynir: Peynir bol miktarda protein içerse de içinde bol miktarda yağ oranı vardır. Ayrıca insan vücudunda gaz yapımına neden olan laktoz dan da bol miktar içeren peynirden kronik kabızlığa yakalanmış iseniz çok az tüketmeniz gerekmekte.

Kafein: Her gün ev kadınları mutlaka kahve içer dolayısıyla kabız olurlar. Eğer siz de her gün kahve içiyorsanız bunu okuduktan sonra azaltmayı düşünebilirsiniz. Kafein vücudunuzda hem susuzluk yaratır hem de kabızlığa da neden olur.

Kızartma Yiyecekler: Yağ oranı çok olan besinler sindirilmesi çok zor olduğu için kabızlığa neden olur. Yağ oranı bol miktarda olan kızartma yiyecekler, insan vücudunda sindirim sistemini yavaşlatır. Aynı zamanda fazla bir besin değeri olmayan bu kızartma yiyecekler, lif açısından da fakirdirler. Eğer siz de çok sık yiyorsanız, hemen bu besinleri sebzelerle değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Glutenli Yiyecekler: Bir takım glutenli yiyecekler de kabızlığa neden olabilir. Eğer herhangi bir gluten alerjiniz olduğunun farkında değilseniz ama düzenli olarak kabızlık şikayetiniz varsa; doktorunuza danışmayı düşünebilirsiniz.

Şeker: Şeker bakımından zengin olan besinler ( kek, kurabiye, kola, şekerlemeler pasta vb.) yağ bakımından oldukça zengindir ve lif değerleri çok düşüktür. Yapabiliyorsanız şekeri tamamı ile olmasa da minimum seviye indirebilirseniz şeker tüketimini o zaman hayatınızın sağlığı açısından iyi olacağı gibi; illa şekersiz yaşayamam diyenlerdenseniz ise denge kurmayı düşünebilirsiniz.

Yumurta: Protein kaynağı olarak çok zengin bir besin olan yumurtanın çok sık tüketimi kabıza yol açabilir. Çoğu kahvaltının vazgeçilmezi olduğunu biliyoruz ancak özellikle kabızlık şikayetiniz varsa, biraz olsun azaltmayı düşünebilirsiniz.

Çikolata: Asla hayır diyemediğimiz bu mutluluk kaynağı, maalesef yağ bakımından zengin bir yiyecektir. Sindirimi de yavaşlatan çikolata, vücutta susuzluk yaratan ve kabızlığa neden veren bir başka madde olan kafein bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Dediğim gibi özellikle kronik kabızlık şikayeti olanlar, olabildiğince bu besin kaynaklarından uzak durmalılar… Aksi takdirde, kabızlık sürelerini uzattıkları gibi, vücuttan toksinleri atamadıkları için çeşitli zehirlenmelere de yol açabilirler. Bu besinlerin tüketiminin azaltılması, hayatınıza belirli değişiklikler getirecektir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Baci Kunter Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Baci Kunter
Ziyaretçi
Baci Kunter

Bazı yiyecekler de kişiye göre kabız yapabiliyor yani alerji gibi sanırım o yüzden listelerde bulamayacağınız ama size zararlı yiyecekler olabilir.