Beslenme & Diyet

İnsülin Direnci Diyet Listesi

İnsülin direncinden kurtuluşun anahtarı düşük glisemik indeks içeren bir diyetle beslenmekten geçiyor. Karbonhidratlar, özellikle de basit karbonhidratlar insülin direncini arttırıyorlar. Tüketilen karbonhidrat miktarını sınırlandırmak maalesef yeterli değil. Glisemik indeks kavramını bilmeniz ve beslenmenizde glisemik indeksi düşük besinleri seçmeye özen göstermeniz gerekiyor. Unlu şekerli gıdalardan uzak durmanız gerektiğini en başından göz önünde bulundurmak gerekir.

Glisemik indeks değeri besinin kan şekerini yükseltme miktarını gösteriyor. Düşük glisemik indeksli gıdalar kan şekerini daha az yükselttiği için daha az insülin salgılatıyor. İnsülin direncinin çözümüne giderken ihtiyacımız olan noktayı burada yakalıyoruz. Yenilenler kan şekerini büyük oranlarda yükseltmiyorsa insülin direnciyle mücadele edebiliyoruz. Diyet esnasında glisemik indeksi 55ten küçük gıdaları tüketmeniz gerekiyor. Meyve sebzelerin büyük kısmı, baklagiller ve tam tahıllar düşük glisemik indekslidir. Et ve et ürünlerinin glisemik indeksi 0 olduğu için diyet esnasında tüketilmeleri iyidir.

İnsülin Direnci Diyeti

Diyetin içeriğinin neye göre belirleneceğini anlamış olmalısınız. Et ve et ürünleri, tam tahıllar, baklagiller ve düşük şekerli meyve sebzelerle almanız gereken kalori miktarını göz önünde bulundurarak bir program çıkaracağız. İnsülin direnci olan kişilerin ara öğün yapmamaları daha sağlıklıdır. Bu yüzden günde 3 öğün şeklinde yiyeceklerimizi dağıtacağız.

Liste

Kahvaltı: 2-3 adet yumurta (doğal tereyağında pişirilmiş), domates, salatalık, maydanoz ve çeşitli yeşillikler,  bir kaç zeytin, miktarını çok abartmadan peynir(60-70 gramı geçmesin), bir kaç çiğ badem veya çiğ fındık.

Öğle yemeği: Yağsız sebze yemeği beraberinde bol yeşillikli bir salata ve doğal yoğurt. 1 adet elma, ayva veya 1 avuç kiraz, böğürtlen.

Akşam yemeği: Et, tavuk, balık günden güne değişimli tüketilmeli. Beraberinde salata ve yoğurt ile birlikte tüketilecek.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tamay MutluMelikeGörkem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Görkem
Ziyaretçi
Görkem

İnsülin direnci hayatımı mahveden problemdi. 2 yıl önce doktorumun tavsiyeleriyle düşük glisemik indeks beslenmesine geçiş yaptım ve yazıdakine benzer bir diyet listesiyle kurtuldum. Bilmeyen arkadaşlar vardır belki;
İnsülin direnci yüksekken kilo vermek olanaksızdır. Vücut sürekli acıkır ve sürekli yağ depolar. O yüzden öncelikle insülini arttırmayan besinleri seçmek gerekir. İnsülin direnci diyeti yapmadan bundan kurtulmanın hiçbir yolu da yoktur. Böyle bir problemi olanlar için kısa ama yeterli bir yazı olmuş.

Melike
Ziyaretçi
Melike

İnsülin direnci olduğumdan şüpheleniyorum çok sık acıkıyorum. Yazıda verdiğiniz listedeki diyeti yaparak zayıflamaya çalışacağım.

Tamay Mutlu
Ziyaretçi
Tamay Mutlu

İnsülin direncim olduğunu söyledi doktorum ve buradakine benzer bir liste verdi umarım kurtulurum en kısa sürede.