Beslenme & Diyet

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur, özellikle kış aylarında en çok tüketilen bitkisel çaylardır birisidir. Uzunluğu yaklaşık 50 metre kadar olan ıhlamur ağacından elde edilir. Ihlamurun faydaları nelerdir? Birlikte görelim.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur hepimizin bildiği gibi en çok kış aylarında limon ve ile birleşmesi sonucu harika lezzetler oluşturarak çayın ve diğer içeceklerin yerini almaya başaran oldukça faydalı bir içecektir. Haydi ıhlamurun faydalarına yakından göz atalım;

Ihlamurun başlıca faydası kış aylarında soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olmasıdır. Vücut direncini hastalıklara karşı artırabilmek için içerisine bal ve limon katılması tavsiye edilir. Hatta yazın biriktirilen kiraz saplarının da hazırlanan bitki çayına ilave edilmesiyle şifa deposu bir içecek elde edilebilir. Ihlamur, bal, limon ve kiraz sapı. İşte kış aylarında en büyük destekçiniz olacak formül.

Cilt lekelerinin tedavisinde de ıhlamur faydalı bir etki gösterir. Özellikle yüzünüzde oluşan lekelere karşı ıhlamurdan faydalanabilirsiniz. Bunun için; ıhlamurun yaprakları sıcak suda yumuşayıncaya kadar bekletilir veya kaynatılır. Ardından lekelerin üzerine sürülerek uygulanır. Bir süre sonra lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Sık üşüme sorununa sık rastladığımız kış aylarındayız. Özellikle kansızlık çeken insanlar çok üşümeye başlarlar. Ihlamur içmek buna çözüm olabilir çünkü ıhlamur sıcaklık hissi verir ve kan dolaşımını hızlandırır.

Ihlamur, terlemeye yardımcı olur. Özellikle kış aylarında virüsler etrafımızdan hiç eksik olmamaktadır. Hele ki o yıl kar yağmadıysa adeta her yeri virüsler kaplar diyebiliriz. Bu virüsleriyse vücuttan atmaktaki en güzel yöntem terleme yöntemidir. Bunun içinde bize en faydalı olabilecek şey ıhlamur diyebiliriz. Üstelik yapabiliyorsanız içerisine acı biber katıp içmenizi tavsiye ederiz. Acı biberli ıhlamur terlemeyi önemli ölçüde arttırır ve hastalığa iyi gelir.

İshal bilindiği üzere hepimizin başına gelen ve bizi çileden çıkarmayı sağlayan bir şeydir. Ihlamur ise bu durumda imdadımıza yetişir ve bizi bu çileden kurtarır. Kış aylarında ishal olup evden çıkamıyorsanız gün boyu bir kaç bardak ıhlamur size büyük oranda yardımcı olacaktır.

Sınav zamanlarında veya yoğun iş dönemlerinde üzerimizde çok fazla stres birikir. Ihlamur ise, sinir sistemine oldukça katkıda olan bir bitkidir ve sakinleştirici bir özelliktedir. Ihlamur tüketilirken içerisine karanfil atılmasını tavsiye ederiz. Böylece sakinleştirmeye katkısını arttırıp, daha rahatlatıcı bir içecek elde etmiş olacaksınız.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir