Beslenme & Diyet

İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğde Nedir?

Türkiye’de neredeyse her yerde yetişebilen, zeytini andıran, çekirdekli bir meyvedir. Akdeniz civarında daha sık yetişir, bağ ve bahçelerde çit bitkisine ihtiyaç duyulduğunda ilk akla gelenlerden biridir. Tadına gelecek olursak hurmayı andıran bir tatlı veya acımtırak olabilir.  Bununla beraber iğdenin sağlığa pek çok faydası bulunur. Zaten yazımızın konusu da tam olarak bu. Bakalım nelere iyi geliyormuş?

İğdenin Faydaları Nelerdir?

  1. Hazımsızlık: Hazımsızlık şikayetlerinde sürekli olarak bir artış bulunuyor. Yanlış beslenme çoğu bağırsak probleminin temel nedeni olsa da iğde tüketerek bu probleme çözüm getirmek mümkün görünüyor. Yenilen yiyeceklerden sonra hazımsızlık problemi yaşadıysanız 30 veya 40 civarında iğdeyi yavaş yavaş ve bol çiğneyerek tüketin. Sorunlarınızı ya çözecektir ya da hafifletecektir.
  2. İshal: Yetişkinlerde çocuklara göre daha az rastlanan problemlerden olan ishal, başa geldiğinde büyük sorunlar yaratabilir. Vücut büyük miktarda su kaybettiği için su ve mineral alımının arttırılmasını öneriyoruz. Ayrıca iğdenin etkilerinden faydalanmak da mümkün ancak doğru tarif şart. İşte tarif! : 15 – 20 gram kadar iğdeyi ısıtmaya başlayın. Isıtma işlemini yüzeyi altın rengine gelene kadar devam ettirin. Yüzeyi altın rengine geldiğinde suyla birlikte kaynatın. İshale karşı oldukça etkili bir silah elde ettiniz! Bunun yerine dilerseniz iğdeyi doğrudan yiyebilirsiniz.
  3. Öksürük: Öksürükle başınız belada mı? Peki ala, iğdeden faydalanmaya ne dersiniz? Meyveyi değil çiçeklerini kaynatın ve bir miktar doğal balla karıştırıp için. Bal hem tat verir hem de öksürüğe iyi gelir. Balın faydaları da oldukça fazladır unutmayın.
  4. İdrar tutamama: İğde, idrarını tutamayanlar için büyük bir kurtarıcıdır. Kesin çözüm değildir, sorunu tamamen çözmesini beklemeyin fakat hatırı sayılır miktarda yardımı dokunur.
  5. Vücudu kuvvetlendirir: İğdenin meyve kısmıyla bal karıştırılıp macun haline getirilir. İğdenin içerdiği vitamin, mineral ve diğer besleyici maddeler balla bir araya geldiğinde vücudu kuvvetlendiren harika bir karışım haline gelir.
  6. Zihin açıcı: İğdenin meyvesini yemek değil, çiçeğini koklamak zihni açar.

Gördüğünüz gibi iğdenin pek çok faydası bulmakta. Faydalanmak da bize düşer.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ada ŞerefSaadetnur Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Saadetnur
Ziyaretçi
Saadetnur

İğde bizim köyde de bol yetişir ne faydalıymış meğer!

Ada Şeref
Ziyaretçi
Ada Şeref

Selamlar hocam yiyeceklerin faydalarını çok güzel anlatıyorsunuz artık daha çok iğde yiyeceğiz. – Htc One’dan yazıldı