Beslenme & Diyet

Folik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Folik Asit Nedir?

Günümüzde ismini sık duyduğumuz folik asit esasında B grubunda yer alan bir vitamindir. Doğal beslenildiği sürece dışarıdan takviyelere ihtiyaç kalmaz. Vücudun tüm biyolojik işlerinde önem rol oynar. Folik asit, insan vücudunda üretilemez, dışarıdan alınması gerekir.

Folik Asitin Faydaları

Dünya genelinde çeşitli gıdalar zaman zaman popüler olurlar. Son zamanlarda Folik asit öne çıkıyor.

Folik asit faydaları bilimsel araştırmalarla doğrulanmıştır. Özellikle hamile kadınlar yeterli folik asit tüketmelidir çünkü folik asit DNA üretiminde önemli rol oynar. Anne ve çocuk sağlığı için folik alımını öneriyoruz.

Folik Asit Kalp Sağlığını Korur

Kalp yaşantımız süresince sürekli vücudumuza kan pompalayan bir organımız. Kanı tüm vücuda ilettiği yollara damar ismini veriyoruz. Kalp ve damar sağlığında ortaya çıkan problemler en hayati faaliyetleri dahi zedeleyebilir. Homosistein kanda ölçülen bir aminoasit ve kanda yüksek homosistein bulunması durumunda kalp hastalıkları riski büyük oranda artıyor. Kalp damar hastalıklarının %15’inin sebebi homosistein olarak gösteriliyor.

Araştırmalar gösteriyor ki; folik asit homosistein miktarını düşürüp kalp damar sağlığına destek oluyor.

Folik Asitin Hamilelikte Faydaları

Çocuk sahibi olmak milyonlarca insanın hayali. Ebeveynler çocuğunun sağlığına da büyük önem veriyorlar. Hamileliği düşünen bayanların folik asit tüketimini ağırlık vermesi bebek sağlığı açısından önemlidir. Folik asit, bebeklerde felci önlemeye, ileride öğrenme güçlüğü yaşanmamasına ve annesinin karnındayken gerekli gelişimini tamamlamasına yardımcı olur. Çoğu hamile hanıma doktorları folik asit kullanmalarını önerir.

Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır Mı?

Hamileliğin önündeki önemli engellerden biri folik asit eksikliğidir. Doğrudan “folik asit hamile kalmayı kolaylaştırır” demek doğru olmayacaktır. Folik asit içmek bir anda hamile kalmanızı sağlamayacaktır. Ancak hamile kalmak isteyen bayanların folik asit eksikliği yaşamamaları gerekir. Hamileliğe hazırlık süreci de göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı uzmanlar, hamile kalmadan 3 ay önce folik asit takviyelerine başlanmasında fayda olduğunu söylüyor.

Folik Asit ve Alzheimer

Alzheimer hastalığı ağırlıklı olarak yaşlılarda ortaya çıkar. 65 yaş üzerinde alzheimer hastalılarına yapılan incelemelerde kanda folat (folik asit) seviyesinin düşük olduğu görülmüştür. Folik asit alımının beyin ve sinir hücrelerini desteklediği, alzheimer hastalığından koruduğu ortaya çıkmıştır. Alzheimer hastalığı yaşandıktan sonra geri dönüş maalesef mümkün değildir. Günümüz tıp imkanlarında yalnızca süreci yavaşlatmak mümkün. Eğer alzheimer hastaları folik asit takviyesi kullanırsa hastalık yavaşlar ve kişinin hayat kalitesindeki düşüş geciktirilmiş olur.

Folik Asit Kanserden Korur Mu? Folik Asit Kanser Yapar Mı?

DNA, hücrelerin yönetim molekülü, küçücük olsa da inanılmaz boyutlarda bilgi saklar. Büyüme ve gelişme faaliyetlerinin tamamında hücre sayısının artması gerekir. Hücre bölünmeleri esnasında ortaya çıkan tek bir hata kansere sebep olabilir. Anlayacağınız vücudumuzda milyarlarca kez gerçekleşen bu işlemlerde tek hatanın dahi olmaması gereklidir aksi taktirde işler pek iç açıcı ilerlemez. İşin ilginç tarafı hatalar her zaman olur ancak DNA kendisini korumak için hataları düzeltecek mekanizmaya da sahiptir. Folik asitin yapısında bulunduğu bir enzimi kullanarak hatalarını düzeltir.

Diğer yandan her gün yüksek dozda folik asit tüketimi yaygınlaşıyor ve beraberinde bir handikap doğuruyor. Maalesef folik asidi bu şekilde tüketmek kanser riskini önemli ölçüde arttırıyor. Bilinçsizce kullanılmaması şart, kullanılacaksa doktora danışılıp kullanılmasında yarar var.

Folik Asit Eksikliği

Folik asit eksikliğinin belirtileri neler ve tedavisi nasıl sağlanır? Birlikte göz atalım.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

  • Baş dönmesi
  • Soluk almada problemler
  • Yorgunluk
  • Baş ağrıları
  • Çarpıntı
  • Ellerde uyuşma

Folik Asit Eksikliği Tedavisi

Folik asit eksikliğinin tedavisi kolaydır. Hastaya her gün kullanılmak üzere uygun dozda folik asit takviyesi verilir. Bir kaç ay devam edilir. Takviye yapılırken bir yandan kişinin diyetini folik asitten zengin gıdalarla donatması gereklidir. Beslenme düzeni yerine oturduğunda ve belirtiler yok olduğunda takviye yine doktor kontrolünde bırakılır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir