Beslenme & Diyet

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındık, ülkemizin Karadeniz bölgesinde yetişen en güzel yemişlerinden birisidir. Dünyanın en kaliteli fındıklarını ülkemizde üretirken, böyle bir üretime sahip olan doğamızı kutlamak mecburiyetindeyiz. Çünkü en verimli ağaçlar ve topraklar Türkiye’de yer alıyor. Nutella gibi dünyanın en büyük çikolata fabrikalarına satış bizim ülkemiz aracılığıyla yapılıyor. Ayrıca tüm ticari potansiyelinin yanında oldukça yararlı ve faydalı bir yiyecek olduğunu unutmayalım. Çünkü içerisinde barındırdığı besinler, vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına büyük oranda katkı sağlamaktadır. Aşağıda göreceğiniz üzere fındık faydaları bol bir meyvedir.

Fındığın Faydaları Neler? Yararları Neler?

 • Omega 3 gibi balıklarda bulunan doymuş yağ asitlerini içerir. Omega 3 yağ asitleri vücudun ihtiyaç duyduğu, kendiliğinden üretemediği harika besinlerdir. Fındık yemek hücrelerin ihtiyaç duyduğu Omega 3’ü karşılamaya yardımcı olur.
 • Kan basıncının stabil olmasını sağlar. Fındığın tansiyonu yükselttiği veya düşürdüğünü duyabilir bu yüzden fındık yemekten kendinizi sakınabilirsiniz. Oysaki fındık yer yaşta yenilebilecek oldukça sağlıklı bir besindir.
 • Kalp dostudur, kalp krizini ve kasılmasını engeller Kalp dostu yiyeceklerin önem kazandığı bir dönemde yaşıyoruz. Çeşitli kalp problemlerinden dolayı hayatını yitiren insan sayısı oldukça yüksek. Fındık gibi faydalı ve kalp dostu besinler tüketerek kendinizi bir nebze koruyabilirsiniz.
 • Kemiklere ve eklem bölgelerine fayda sağlar. Eklem ağrılarının da oldukça revaçta olduğu zamanlarda yaşıyoruz. Hem eklem ağrılarına hem de romatizmaya karşı direnç göstermek adına bu kuruyemiş tüketilebilir.
 • Kas ve kemik ağrılarını azalttığı biliniyor.
 • Lif bulundurur. Lif, insan sindirim sisteminde oldukça önemli bir role sahiptir. Düşük lif tüketimi yapılan diyetlerde sindirim problemleriyle sık karşılaşılır. Bu durum çeşitli diyetlerde ara öğün olarak fındık önerilmesinin sebeplerindendir.
 • Kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabete karşı savaşta en önemli noktalardan biri kan şekerinin dengeli olmasıdır. Fındık tüketerek sağlığınıza böyle bir katkıda da bulunmuş olursunuz.
 • Cinsel performansı arttırır. İktidarsızlık erkeklerin canını çok sıkan sorunlardandır. Fındık tüketimi çözüme katkıda bulunur, bundan dolayı her gün miktarında abartıya kaçmadan tüketilmesini öneriyoruz.
 • Kanser hastalıklarını ne kadar çok duyuyoruz değil mi? Kansere yakalanma riskini düşürmek için doğanın bizlere hediye ettiği yiyeceklerden faydalanmak gerekir. Fındık yiyerek çeşitli kanserlere yakalanma riskinizi de düşürür, önceden önlem alırsınız.
 • Potasyum oranı yüksektir. Potasyum vücut için başlı başına bir hazinedir çünkü sinir sistemi için olmazsa olmaz bir mineraldir.
 • Hücre yenilenmesini hızlandırır. Fındık içerdiği doğal yağlarla birlikte hücreleri besler. Daha sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için dışarıdan sürülen kimyasal kremler yerine doğal beslenmeyi tercih etmeniz çok daha doğrudur. Fındık, bu konuda da öne çıkan besinlerden biridir.
 • Ciltte oluşan kırışıklıklar ve beraberinde gelen yaşlılık insanların önüne geçmek için büyük çabalar harcadığı durumlardır. Fındık tüketimi yaşlanmayı geciktirir, kırışıklık oluşumunu azaltır.
 • Vücut için kaliteli bir enerji kaynağıdır.
 • Fabrikasyon yiyeceklerin kullanım sıklığı arttığından beri protein alımı da zorlaştı. Yeterli proteini almamak sağlığa büyük zararları beraberinde getirir. Fındık 100 gramında 15 gram protein içerir ve protein alımına büyük katkı sağlar.

Görebildiğiniz üzere yaşam kalitenize doğrudan etkisi olan fındığın faydaları saymakla bitmiyor. Biz listemizde en çok dikkat çekilen özellikleri barındırmaya gayret ettik.

Fındık Kavrulunca Faydaları Yok Olur!

Fındık, raf ömrünün uzaması için kavrulur. Unutmamak gerekir ki, kavrulduğunda beraberinde getirdiği faydaları kaybeder. Fındıktan faydalanmak için çiğ fındık tercih edilmelidir. Çiğ fındığın içerisinde yer alan sağlıklı yağlar kavrulma işlemiyle trans yağa dönüşebilir. Bu durumda sağlıklı yağların alınamadığı yetmezmiş gibi bir de üzerine zararlı yağları vücudunuza sokup zarar görmüş olursunuz. Fındığın kavrulması sağlıklı yağların kaybolmasının yanında diğer besin değerlerini de negatif etkiler.

Fındığı çiğ tüketmeye özen gösterin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir