Beslenme & Diyet

Elma Sirkesi Faydaları

Elma sirkesi cilt, saç ve metabolizmanıza faydalı şeylerde karşımıza çıkar. Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez diye tabir edilen mucizevi bir besindir. Elma sirkesi cildiniz için tonik görevi görür. Makyajı temizler ve sivilcileri yok eder. Sivilcelerle birlikte siyah noktalara da geceleri elma sirkesi uygulayarak veda edebilirsiniz. Cildi beslemesi gibi pek çok faydası bulunan elma sirkesi canlı bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda doğal vitaminlerle saçların beslenmesini sağlar. Saçlarınıza banyoda durulama suyu ile birlikte uygulayarak saç kepeğinden de kurtulabilirsiniz. Saçınızda kepek olmasa bile saç kökünün canlanmasına fayda sağlar ve saçı besler.

Elma sirkesinin doğal olmasına özen gösterin.

Elma sirkesi pek çok açıdan bedene zenginlik katar. Doğal ürünler, alternatiflerine göre daha kalitelidir ve gerçek faydayı beraberinde getirir. Eğer elma sirkesinin faydasını eksiksiz bir şekilde görmek istiyorsanız, tamamen doğal olanını kullanmalısınız. Elma sirkesi cilde ve saçlara iyi geldiği kadar tüm bedende iyileştirici etkiye sahiptir. Bu sirke tamamen doğal olup elmanın bekletilip fermantasyona uğratılmasıyla elde edilir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi doğal tedavi yöntemlerinde kullanılır. Hemen hemen her şeye iyi gelir desek yanlış olmaz. Elma sirkesi güneş yanıklarına, yaralanmalara, kadın hastalıklarına, baş ağrısına, mide hastalıklarına ve ateşli soğuk algınlıklarına iyi gelir. Eski zamanlardan beri saydığımız problemlerin çözümünde başarılı çözümler sunmuştur.

Boğaz ağrısı: Elma sirkesinin boğaz ağrısı için kullanımı oldukça yaygındır. Boğaz ağrısı şikayetiniz varsa bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave ederek her saat gargara yapabilirsiniz. Bu sayede boğaz ağrınız hafifler ve oldukça rahatlarsınız.

Sivilce: Sivilce ve siyah noktalar için elma sirkesi oldukça yaygın kullanılan bir tedavi yöntemidir. Elma sirkesini suyla incelterek yüzünüze uyguladığınızda sivilceye neden olan bakterilerin öldüğünü ve sivilcelerin iyileştiğini göreceksiniz. Elma sirkesiyle yüzünüzü sildikçe siyah noktalarınızın da azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca banyo suyunuza çok az elma sirkesi ilave ederseniz cildinizin daha yumuşak ve daha parlak bir hal aldığını göreceksiniz.

Migren Ağrıları: Migren ağrısı dayanılmaz olup kurtulmanın zor olduğu düşünülüyor. Ancak aynı miktarda elma sirkesi ve suyu bir kap içerisinde kaynatın. Kaynayan su buharına 3 dakika boyunca yüzünüzü yaklaştırın. Soluğunuz elma sirkesi buharı 3 dakika sonra migren ağrınızın geçmesini sağlar. Kolay bir işlem olduğu için herkesin denemesinde fayda var.

Kaşıntılar ve Alerjiler: Kaşıntı, böcek ısırığı, arı sokması ve alerjik reaksiyonların üzerine elma sirkesinin sürülmesi ağrı ve kaşıntıyı azaltarak sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Kaşıntıların üzerine uygulanması halinde kolaylıkla kaşıntıyı geçirecek ve yara yapmanızı engelleyecektir.

Nasırlar: Geçmiş yıllardan günümüze kadar uygulanan nasır tedavisi için de elma sirkesi kullanılır. Elma sirkesini ılık suya ekleyip nasırlı bölgeyi bu suda yarım saat bekletip ponza taşı ile ovalarsanız nasırın geçtiğini ve iyileşmeye başladığınızı göreceksiniz. Ya da daha eski yöntem olarak kullanılan gece yatmadan önce nasırlı bölgeye sirkeli ekmek koyarak sabaha kadar muhafaza etmek. Bu yöntemle de nasırlarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

Varisler: Varis ağrıları günlük yaşantımızı etkiler. Bu ağrıların geçmesi için elma sirkeli ılık suya bir bezi batırıp bacaklarınıza sarmanız yeterli olacaktır. Bacaklarınıza bezi sarıp yarım saat bekleme süresi vardır. Bu yarım saatlik sürede bacaklarınızı havaya kaldırıp bekleyin. Sabah akşam uygulandığı halde ağrıların geçtiğini veya çok hafiflediğini göreceksiniz.

Yorgunluk: Aşırı yorgunluk ve halsizlikten şikayetçiyseniz bir litre suyun içine bir fincan bal ve üç kaşık elma sirkesi ekleyip gece yatmadan önce bu karışımdan bir kaşık tüketirseniz yorgunluktan eser kalmadığını göreceksiniz.

Mide Bulantısı:  Mide bulantısı şikayetiniz varsa sirkeli suya bir bezi batırıp midenizin üzerine koyun. Ilık suyla uygulanmalıdır ve bez soğudukça işlem tekrarlanmalıdır. Bu sayede mide bulantısının hafiflediğini göreceksiniz. Yanı işlemi ateşli hastalıklarda da kullanabilirsiniz.

Ayaklar ve cilt: Ayaklarınız için bir kova suya elma sirkesi ilave edin ayaklarınızı bu şekilde dinlendirmeniz sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda yorgunluk ve ağrılarınızı da alan bu yöntem faydalıdır.

Antiseptik: Elma sirkesinin antiseptik özelliği vardır. Meyve ve sebzelerinizi elma sirkeli su ile yıkarsanız bakterilerinden tamamen arındırmış olacaksınız. Bu sayede dilediğiniz gibi korkmadan tüketim yapabilirsiniz. Antiseptik özelliği olduğu için banyo ve mutfak temizliği için de kullanım için idealdir. Bu sayede banyo ve mutfaktaki mikroplardan arındırılmış bir ortam elde edersiniz.

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı?

Elma sirkesi kilo vermeye de yardımcı olur. Günlük belirli miktarlarda tüketilen elma sirkesi gözle görülür şekilde kilo vermenizi ve yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayabilir. Ancak elma sirkesini çok tüketmek zarar görmenize neden olabilir. Gün içerisinde 2 çorba kaşığından fazlasını önermiyoruz. Elma sirkesinin zayıflamaya etkisiyle alakalı yapılan araştırmalar 3 ay içerisinde fazladan 2 kilo verdirebileceğini göstermiştir. Yalnızca sirke içerek zayıflamayı beklemek yanlıştır, sağlıklı bir diyet yaparken süreci hızlandırmak adına tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Elma sirkesi güneş lekelerine ve sivilce lekelerine iyi gelir. Aynı zamanda cildin temizlenmesi için de ideal bir doğal yöntemdir. Tonik olarak kullanılan bu işlemde geceleri uygulandığı halde düzenli kullanımlarda olumlu sonuç vermektedir. Cildin temizlenmesine ve bakteri oluşumunun engellenmesine yardımcı olan bu doğal yöntem eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Yaygın olarak bulunan elma sirkesi her konuda rahatlıkla başvurabileceğiniz doğal yöntemdir. Elma sirkesi oldukça faydalı olup temizlikten yeme içmeye kadar çeşitli konularda uygulamasına rastlanabilir. Farklı kullanım alanlarına sahip olan bu doğal yöntem her derde deva niteliğindedir. Bu şikayetleri gören herkesin denemesinde fayda var.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir