Beslenme & Diyet

Ekmek Yiyerek Zayıflanır Mı? Ekmekle Kilo Verilir Mi?

Ekmek ucuz fiyata doyma amacıyla uzun süredir kullanılan bir besindir. Tam buğday, çavdar, kepekli, beyaz gibi pek çok türü bulunur. Ekmeklerin yararları, zararları da türlerine göre değişkenlik gösterir. Günümüzde sık satılan beyaz ekmek tamamen boş kaloridir. Diğer ekmek türlerindeyse farklılıklar söz konusu olabilir. Kilo verme amacı olsun veya olmasın ekmek tüketilecekse tam buğday ekmeği en doğru tercihlerden biridir. Sağlığa faydalı vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Beyaz ekmeğin aksine boş kalori değildir.

Beyaz Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Beyaz ekmek kalitesiz bir yiyecektir. Vücuda hiçbir yararı olmadığı gibi uzun vadede zararları vardır. Kan şekerini çok hızlı yükseltip alçalttığı için çabuk acıktırır. Beyaz ekmek tüketimi doğrudan vücutta yağ depolama sebebidir. Günde 1-2 dilim bile olsa tüketmenizi önermiyoruz.

Çavdar Ekmeği Zayıflatır Mı? Kilo Aldırır Mı?

Çavdar ekmeği yüksek miktarda lif içerir. Beyaz ekmeğe göre çok daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Çavdar ekmeği kan şekerini yavaşça yükseltir ve yavaşça düşürür. Tekrar yeme isteğinizin oluşmasını bir miktar engeller. Kilo vermek isteyen ancak ekmekten de vazgeçemiyorum diyenlerin en azından beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tüketmesi önerilebilir.

Kepek Ekmeği Kilo Aldırır Mı?

Kepek ekmeği ve kepekli ekmek farklıdır. İkisini karıştırmamaya özen gösterin. Kepek ekmeğinin beyaz ekmekten farkı daha uzun süre tok tutmasıdır. Bilinenin aksine kilo vermeyi sağlamaz kalorisi oldukça yüksektir.

Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekşi hamur mayasıyla hazırlanır, buğdayın tüm katmanlarındaki faydaları bünyesinde barındırır. Diğer ekmek çeşitlerine göre kalorisi birazcık fazla olabilir. Fazla kalorisi sorun teşkil etmez çünkü bir dilim tam buğday ekmeği, 4-5 dilim beyaz ekmekten daha besleyicidir. Tam buğday ekmeği eğer çok fazla yenilirse kilo alımına sebep olur. Günde 1-2 dilimle sınırlandırırsanız kilo aldırmayacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir