Beslenme & Diyet

Diyette Yağ Yenilir Mi? Hangi Yağlar Sağlıklı?

Biliyorum ki diyette tüketeceğiniz yağlar kafanızı karıştırıyor. Kimi diyetler yağ tüketmeyin derken bazı diyetler bol miktarda tüketin diyor. Bazı diyet listelerinde bir kaç gram yağ çok görülürken bazılarında yenebildiği kadar yenilmesi nasihat ediliyor. Kafaların karışması çok doğal.

Diyette yağ yemek

Karatay diyeti bildiğiniz gibi protein + yağ ağırlıklı bir diyet. Buna karşılık Dukan protein + karbonhidrat içeren yağa karşı bir diyet sistemi geliştirmiş.

Yağ yemeli miyiz sorusuna cevap bulmak için Dukan ve benzeri diyetlerin neden yağ tüketimini kısıtladığına bakalım. Yağlar protein ve karbonhidratlara göre yaklaşık 2 kat daha fazla kalori içerir. Kişilerin günlük aldığı kalorileri düşürmek için yağ tüketiminde kısıtlamaya gitmek mantıklı görünüyor. Bunun yanında biliyoruz ki kişinin sağlıklı olması için doğal, kaliteli yağlardan tüketmesi gerekiyor. Örneğin doğal köy tereyağı, doğal zeytinyağı.

Peki yağ yerken zayıflamayı başarırsak yağ tüketimini sınırlandırmaya gerek kalır mı? Tabii ki hayır. Hem ihtiyacımız olan yağ asitlerini de almış oluruz. Hücrelerimizin büyük bir kısmı yağdan oluşur yağ tüketmeden sağlıklı olunmaz.

Bu yüzden sizlere önerim yağları abartıya kaçmadan tüketerek diyet yapmanız. Yağları öcü gibi algılamayın, yağ tüketerek de kilo vermenizi sağlayan pek çok diyet programı bulabilirsiniz. Karatay diyeti bunlara bir örnek ancak benzerlerine de rastlamanız mümkün. Lakin her yağ tüketilmemeli. Sağlıklı yağlara yönelmek gerekiyor. Sağlıklı bir yağın en temel prensibi doğal olması. Bunun yanında size hangi yağı öneriyoruz ona gelelim.

Sağlıklı Yağ Önerileri

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Ülkemizin zeytini bol. Zeytin mükemmel bir besin kaynağı. Zeytinyağı denilen yağ aslen zeytinin suyudur. Sağlığa yararları çok fazla. Zeytinyağının faydaları adlı yazımızdan buna ulaşabilirsiniz.

Tereyağı

Tereyağı yıllardır ülkemizde “kötü çocuk” ilan edildi. Tereyağının zararlı olduğu söylenip duruldu. Eğer marketten hazır tereyağlar alacaksanız hiç almayın daha iyi. Lakin doğal köy tereyağı harika bir besin kaynağıdır.

Bunların yanında hindistan cevizi yağı gibi pek çok sağlıklı yağ vardır. Ülkemizde sık karşılaşılabilecek 2 yağ çeşidini sunmak istedik.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir