Beslenme & Diyet

Cevizin Faydaları

Ceviz, ülkemizde oldukça övülen bir besin. Beyne benzediği için beyne faydalıdır gibi bir çıkarım bile yapmışız, muhtemelen duymuşsunuzdur. Tabii ki Cevizin faydalarının şekliyle pek de bir alakası yok, lakin yine de içeriği sebebiyle beyne ve insan vücuduna çok büyük faydaları var.

Ceviz oldukça kaliteli yağlar içerir. Kaliteli yağ tüketiminin ön planda olduğu çeşitli diyet programlarında ceviz vazgeçilmez besinlerden bir tanesi.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz, Omega 3 içerir. Omega 3 beyni oldukça iyi şekilde besler. Çeşitli araştırmalar göstermiştir ki Omega 3 eksikliği yaşayan çocuklar konsantre olmakta zorlanırken yeterli miktarda Omega 3 tüketen öğrenciler derslerinde daha başarılı oluyorlar. Beyni beslemek için kullanılacak Omega 3, cevizin içerisinde bulunuyor. Omega 3’ü takviye ürünler yardımıyla vücudunuza almaya çalışmaktansa doğal gıdalardan almak isteyenler ceviz tüketebilir.

Ceviz, E vitamini içerir. E vitaminin cilt sağlığına olan katkıları ortadadır. Güzel ve esnek bir cilt isteniyorsa vücudun E vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. Yeterli miktarda E vitaminini vücuda sağlamak için E vitamini kaynaklarından beslenmek gerekir. Cevizden faydalanmaya ne dersiniz?

Vücudumuzdaki hücrelere besin maddesini taşıyan sıvı maddeye kan diyoruz. Kan kalp adlı organdan pompalanır ve damar isimli yollardan geçerek tüm vücudu besler. Kalp damar sağlığının önemli olmasının gerekçesi budur. Sağlıklı bireyler olmak adına kalp damar sağlığını koruyucu besinleri tüketmeye önem göstermek gerekir. Ceviz fitosteroller içerir ve bunlar damarlardaki plakları temizlemeye yardımcıdır. Anlayacağınız  ceviz kalp damar sağlığına faydalı.

Kanser çağımızın korkulu rüyası ve dengeli beslenmeyle bir miktar önüne geçilebiliyor. Antioksidanlar açısından zengin olan cevizin de kanserden koruyucu etkisi var.

Cevizin faydalarından bahsetmişken insanın yaşı ilerlediğinde yaşadığı kemik erimesi gibi problemleri azaltan yiyeceklerden biri olduğunu belirtmek gerekir.

“Ceviz hafızaya ne kadar faydalı?” derseniz bilmiyoruz çünkü yeterli araştırma yok. Yine de elimizdeki verilerle hafızaya faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Ceviz Besin Değerleri, Ceviz Kaç Kalori

Porsiyon Miktarı: 100 Gram
Kalori: 654
Yağ: 65 g
Kolesterol: 0 Mg
Sodyum: 2 mg
Potasyum: 441 mg
Karbonhidrat: 14 G
Diyet Lifi:7 g
Şeker:2,6 g
Protein: 15 g
A Vitamini: 20 IU
C Vitamini: 1,3 mg
Kalsiyum: 98 mg Demir: 2,9 mg
D Vitamini: 0 IU B6 Vitamini: 0,5 mg
B12 Vitamini: 0µg Magnezyum: 158 Mg

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kanaat SoyulmazGüzel AÇIKOlus Usta Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Olus Usta
Ziyaretçi
Olus Usta

Cevizin faydalarını sizden okuduk, Tokattan sevgilerle…

Güzel AÇIK
Ziyaretçi
Güzel AÇIK

Slm, ceviz yemenizi öneririm arkadşlar. Admin de anlatmış içerisinde çok faydalı maddeler var.

Kanaat Soyulmaz
Ziyaretçi
Kanaat Soyulmaz

Ceviz yemeye devam ancak ceviz kadar önemli başka yemişler de var. Fındık, fıstık gibi içerikleri de bekliyoruz.