Beslenme & Diyet

Bulk Dönemi Nedir? Clean & Dirty Bulk Beslenme Programı

Bulk Dönemi Nedir? Bulk Çeşitleri Nelerdir?

Bulk dönemi, kalorileri arttırıp ağır antrenmanlar yaparak kas kazanma sürecidir. Bulk döneminde kas kütlesi arttırılırken vücut aynı zamanda yağlanır. Yağlar kas üzerinde durduğu için parçalı, şık bir görünümün önüne geçer ancak sporcu oldukça büyür. Büyümenin ardından bir sonraki evrede ise kaloriler düşürülüp yağ oranı azaltılır. (Sonraki evre definisyon evresi, bunun hakkında da detaylı bir yazı yazacağım). Genellikle Bulka başlangıç için Yaz sonu ya da Kış mevsimi seçilir, böylece yaza kadar önce büyüyüp ardından yağ oranını azaltarak şık bir görünüm elde etme fırsatına sahip olunur. Bulk dönemi için 2 seçeneğiniz vardır diyebiliriz. “Clean Bulk” ve “Dirty Bulk” olarak dallara ayrılır.

Dirty Bulk: Bu Bulk çeşidinde kişi adeta kalori hesabına gerek duymadan beslenir. Pizzalar, hamburgerler, aburcuburlar bol bol yenilir lakin protein de ihmal edilmez. Yüksek miktarda yağlanmaya sebep olur ancak en hızlı büyümeyi sağlayan sistemdir ve Clean Bulk’a göre aynı süre de daha fazla kas kazandırır.

Clean Bulk: Clean Bulk, tamamen planlı programlı ilerler. Günlük kalori ihtiyacı hesaplanır, ardından üzerine 300-400 civarında kalori eklenir ve sadece kaliteli karbonhidratlar tüketilerek ilerlenir. İşin sonunda yine bir miktar yağlanma muhakkak olur ancak daha az yağlanma ve daha parçalı, estetik duran bir vücut oluşur.

Plaj vücudu dediğimiz vücudu yapmak için genellikle Clean Bulk yapılıp sonrasında yağ oranı bir miktar düşürülerek yaza hazırlanılır. Dirty Bulk biraz daha profesyonel, yarışmalara hazırlanan sporcuların tercihidir diyebilirim. Yine de bunlar kesin kurallar değil Clean Bulk yapan profesyonel sporcular, Dirty Bulk ile plaj vücudu yapan insanlar da tabii ki vardır. Biraz tercih meselesi açıkçası. Şimdi uzmanlık alanımız olan beslenme kısmına geçip sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bulk Döneminde Beslenme

Clean Bulk Beslenme Önerileri

Clean Bulk yapıldığında kalorilerin +300 – +400 civarında ayarlandığını söylemiştik. Buradaki püf nokta oldukça basit. Yapmanız gereken yeterli protein üzerine kaliteli karbonhidratları ekleyerek ilerlemek. Kaliteli karbonhidrat demişken biraz açıklayalım.

Kalite karbonhidrat kaynakları hakkında da bir yazı yazmayı planlıyorum yakında ancak burada da en azından örnekler verelim. Clean Bulk da karbonhidrat olarak bulgur pilavı, yulaf ezmesi, esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratlardan faydalanmalısınz. Antrenman sonrası basit karbonhidrat olarak beyaz pirinç, basmati pirinç ve uygun meyveleri tüketmeniz mümkün. Öğünlerinizi sık tutmanızı öneriyorum, insüline bağlı bir sağlık sorununuz yoksa 3-4 saat üzerinde aç kalmamanızı öneriyorum. Supplement yani besin takviyeleri olarak kreatin kullanabilirsiniz ancak henüz işin başlarındaysanız, tecrübeli bir sporcu değilseniz kullanmanız gerekli değil. Sağlıklı yağlardan faydalanmanız gerektiğini de söylemek gerekiyor. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi yağları tüketmeniz oldukça önemli.

Dirty Bulk Beslenme Önerileri

Dirty bulk, eğer yemek yemeyi seven biriyseniz çok keyiflidir. Kalori ihtiyacınızın en az +500 kadarı kadar kalori alırsınız. Hamburger, pizza gibi karbonhidratları bile tüketebilirsiniz. Yanında yeterli protein almayı tabii ki ihmal etmeyin. Yağ olarak da kaliteli, doğal yağ çeşitlerine yönelin. Açıkçası Dirty Bulk da beslenmek için çok detay ipuçları yok. Bol bol yiyeceksiniz, sağlıklı olup olmadığına çok kafayı takmadan sadece daha büyük olmak için yiyeceksiniz ve bir yandan salonda deli gibi çalışacaksınız. Sonuçta doğal olarak bir deve dönüşeceksiniz!
Dilerseniz https://getgaining.com/clean-bulking-vs-dirty-bulking/ adresine de göz atabilirsiniz.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
GörkemHakanSpor Salonu Hocası Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Spor Salonu Hocası
Ziyaretçi
Spor Salonu Hocası

Hazır programlar yerine olayın mantığını anlatmak çok doğru. Bulk döneminde nasıl beslenmeliyiz diyen soranlar için doğrudan linkini atıp geçilebilecek kadar sağlam yazı olmuş.

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Kesinlikle Clean bulk yapılmasından yanayım. Dirty bulk oldukça sağlıksız vücudun sürekli yağ miktarıyla oynamak nasıl sağlıklı olabilir ki? Bazı yarışmaya hazırlanmayan sıradan insanlar bile bulk yapacağım diye her gün 5 bin kalori almaya kalkıyor gerçekten çok ilginç!

Görkem
Ziyaretçi
Görkem

İşte bu! Bulk döneminde beslenmeyi iyi anlatmışsınız tebrikler ve teşekkürler…