Beslenme & Diyet

Börülcenin Faydaları Nelerdir?

Börülce, fasulyeye benzer bir tarım bitkisidir. Yemeği ve salatası yapılabilir. Börülce basit bir bitkiden ibaret değildir, sağlığa çok faydalıdır.

Börülcenin Faydaları

Börülcenin en önemli özelliği protein açısından zengin olmasıdır. 1 su bardağı börülce yediğinizde vücudunuza 15 gram protein almış olursunuz. Kas gelişiminden hücre onarımına kadar büyüme ve gelişmeyle ilgili her konuda ihtiyaç duyduğumuz proteini yeterli miktarda vücuda sokmak gerekli. Börülce eşdeğer miktarda protein içeren rakiplerine göre daha ucuz ve düşük kalorili olduğu için adeta gizli bir hazinedir.

Börülce yüksek miktarda lif içerir. 1 bardak börülce 10 gramdan fazla life sahiptir. Çözülebilen lif sayesinde kötü kolesterolü azaltır ve sindirim sistemi çalıştırır. Sindirim sisteminin çalışmamasından kaynaklanan kabızlık gibi hastalıklara karşı börülce yenilebilir. Uzun süre tok durmak söz konusu olduğunda alınan lif miktarı son derece önemlidir. Lif yavaş sindirildiği için uzun süren tokluk hissi verir. Bundan dolayı tüketildiğinde gün içerisinde alınan kalori miktarını düşürecektir. Zayıflamaya yönelik beslenme programları uygulayanlar börülceden yararlanabilir. Börülcenin bol lif içermesinin sağladığı diğer avantajlara gelirsek; kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür, yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir ve şeker hastalarının vazgeçilmezidir.

Börülce A vitamininden yana zengindir. A vitamini görme duyusunu düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserin bazı türlerine karşı korunmaya yardımcıdır. Antioksidan özelliği taşıyan A vitaminini vücuda dahil etmek oldukça kolay. 1 su bardağı börülce yediğiniz taktirde günlük ihtiyaç duyduğunuz tüm A vitamininin yarısını vücudunuza katmış oluyorsunuz.

Vücudun ihtiyaç duyduğu demir börülce tarafından sağlanır. Anemi diğer adıyla kansızlık, demir eksikliğine bağlı olarak gelişebilir. Demir eksikliğinin vücutta oluşturduğu tahribat büyüktür. Saç dökülmesi yanında sinir sistemi de demir eksikliğinden zarar görür. Korunmak için yapmanız gereken börülceden faydalanmak.

İnsan bedeni yaraların iyileşmesinden bağışıklık sisteminin gelişimine börülceden faydalanır! Fetüsün sağlıklı gelişip büyüyebilmesi için çinkoya ihtiyacı vardır. Börülcenin faydalarından biri de ideal miktarda çinko içermesidir.

Manganez; protein sentezinde, sindirimde, kemik gelişiminde, sinir sisteminin güçlü olmasında ve cinsel hayatta gücün sağlanmasında rol oynayan bir mineraldir. Potasyum; vücuttaki su ve mineral dengesini ve besinlerin hücre içine taşınmasında rol alır. Börülce her iki minerali de içererek vücuda büyük faydalar sunar.

Börülce B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit içerir. Vücutta yeterli B9 vitamini yoksa kansızlık oluşur. Sık sık antibiyotik, alkol ve sigara kullananlarda B9 eksikliğine daha sık rastlanır. Hatta B9 eksikliği kişinin psikolojisine de ciddi zararlar verebilir. B9 eksikliği depresyon ve şizofreni sebepleri arasında yer alabilir. Ayrıca araştırmalara göre hamilelik esnasında B9 vitamini kullanıldığında sakat çocuk doğma olasılığı da düşmekte. Anlayacağınız börülce yeyip B9 vitamini almakta fayda var.

Gördüğünüz gibi börülcenin faydaları say say bitmiyor. Sizlere beslenme menünüze ister yemeği ister salatasıyla ilave etmenizi öneririz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ahmet Yasin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet Yasin
Ziyaretçi
Ahmet Yasin

Pazarda bölürce satıyorum da ilgi gerçekten çok az… Halkımızın daha fazla yemesi lazım.