Beslenme & Diyet

Ayçiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği denildiğinde akla hemen yağ gelir. Ayçiçeğinin yağını neredeyse her yemek de kullanırız. Özellikle ülkemizde Trakya bölümünde yetiştirilen ayçiçeği yağ da ünü bilinir. özellikle çıban tedavisinde çok etkili olduğu bilinir.

Ay çiçeğinin kökleri kan şekerinin artmasına yardımcı olur. Bu kök bazı içeceklerde doğal tatlandırıcı olarak da kullanılır. İçinde bulundurduğu çinko, kemik dişlerin güçlenmesi için önemli minerallerdir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayçiçeği içindeki çinko sayesinde yaraların hemen iyileşmesi sağlanır.

Yağındaki E vitamini kalp, damar, prostat gibi hastalıkların iyileşmesini ve beynin güçlenip hafızanın gelişmesinde rol oynar.

Etkili bir formülde şu şekildedir.; Ateş düşürmeye, balgama, öksürüğe çok faydalı olan yarım litre su kaynatıp içine 50 gr ayçiçeği çekirdeklerini soyup kayın. Su buharlaşınca ateşten alın ve içine 100 gr toz şeker veya da balı ilave edip karıştırın ve bu karışımı günde üç öğün olmak üzere 2 çay kaşığı kadar içtiğinizde boğazınızın yumuşadığını ve balgam atıp öksürüğü kestiğini göreceksiniz. İçinde selenyum içerir güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki kızarıklığı alır ve şişkinlikleri azaltır.

Ay çekirdeğinin bir de tiroit hormonunda etkili bir yapısı vardır. Ayrıca selenyum hasar gören DNA hücrelerini onarır ve bu yüzden doktorlar tarafından tercih edilir. Kalp damar sağlığı için önemli bir yere sahiptir. İçinde bulunan E vitamini ve folat sayesinde Sağlıklı kolesterol için de içinde bulundurduğu fitosteroller sayesinde kolesterolü dengeler. Sağlıklı ruh sağlığı içinde çok fazla faydası vardır. Daha sağlıklı bir duygu oluşumunu sağlar. Özellikle doktorların söylediklerine göre ruh sağlığı açısından homeopatik terapiler için önemi bilinir. Doğada ki besinlerin kıymeti bilinip doğru şekilde tüketildiğinde daha sağlıklı bir vücuda kavuşmuş oluruz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir