Beslenme & Diyet

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado kaliteli yağlar içeren bir meyvedir. Orta Amerika ve ona yakın bölgelerde yetiştirilir. Kozmetik sanayisinde özellikle cilt bakım ürünlerinde sık kullanılır. Neredeyse tüm vitaminleri barındırır. A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanında potasyum, demir, bakır ve fosfor minerallerini de içerdiği için başlı başına bir ecza deposudur. Yüksek miktarda yağ ve protein içerdiği için de enerji deposudur. Avokadonun doğrudan yağının satıldığı da görülür. Neredeyse meyvesi kadar sağlıklı bu yağın faydalarını da yazının devamında bulabilirsiniz.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado bol vitaminli, lifli ve sağlığa pek çok faydası bulunan bir meyve. Çeşitli sağlık ve kozmetik ürünlerinde avokadoya rastlamak mümkün. Ayrıca sağlıklı ve doğal bir besin olduğu için her yaştan insanların tüketimine uygundur. Haydi avokadonun faydalarını daha net ortaya koyalım.

Vitaminler enzimlerin çalışabilmesi adına hayati önem taşıyor. Hastalıklardan korunmak, dinç ve enerjik olmak isteği varsa vitamin eksikliğine kesinlikle müsaade edilmemesi gerekiyor. Avokado zengin vitamin içeriği ile hem hastalıklardan koruyor hem de kişiyi daha dinç ve enerjik hale getiriyor.

Avokado antioksidan özellikler taşıyan bir meyvedir. Zehirli maddeleri vücuttan kovmak isteniyorsa antioksidanlar başvurulacak kaynaktır. Avokado yemek, vücudu toksinlerden arındırıp tazeler.

Avokado cilde direk uygulandığında cildin daha yumuşak ve esnek olmasını sağlar. Yaz aylarında güneşten gelen zararlı UV ışınlarından korunmak adına kullanılan güneş kremlerinin içeriklerinde avokado özü gibi ifadeleri rastlayabilirsiniz. Avokadonun faydalarından biri de cildi UV ışınlarından korumaktır. Deri sağlığı açısından önemli vitaminler olan A, C ve E vitaminleri avokadoda bulunur. Ciltte oluşan yaşlılık belirtilerini yok etmeye yarayan çeşitli kürlere de dahil olur. Kırışıklıklara karşı etkilidir.

Avokado hatırı sayılır miktarda protein içeren oldukça nadir meyvelerdendir. Ülkemizde protein alımı maalesef ihtiyacın çok altında kalıyor. Protein eksikliğinin en azından bir kısmını kapatabilmek adına avokado yemek doğru bir olacaktır. Aynı sebepten dolayı sporculara da avokado öneririz. Diğer yandan vejetaryen veya vegan beslenme sistemini uygulayanlar protein alımında problem yaşayabiliyorlar. Bitkisel protein kaynakları arasında yer alan avokado bu kesimin de ihtiyaçlarına cevap verecektir.

Kötü kolesterol kardiyovasküler sistemde hastalıklar meydana getirir. Avokado faydalarından biri de kolesterolü düzenleyebilmesi ve böylece kalp & damar sağlığını korumaya yardımcı olabilmesidir.

Avokado sindirim sistemini güçlendirir. Zengin lif içeriğiyle sindirimin daha kolay hale gelmesini sağlar ve sağlıklı sindirim sistemi neredeyse tüm vücudun daha sağlıklı beslenmesine ön ayak olacaktır. Sindirim bozukluğu yaşayanlar avokadoya başvurabilir.

Kan basıncının dengelenmesi için minerallere ihtiyaç vardır. Kan basıncını dengeleyen potasyumu avokado yiyerek vücudunuza katabilirsiniz.

Yaşlandıkça gözlerin görmemesi alışılageldik bir manzaradır. Göz sağlığına önem vermekse her yaşta görme duyusunu güçlü tutabilmek adına önemlidir. Avokado içerisindeki besin maddeleri göz sağlığını korur. Özellikle yaşlılıkta yaşanacak görme problemlerinin önüne geçebilir.

Avokado Yağının Faydaları

Avokado yağı cilde faydalarıyla öne çıkar. Çeşitli kozmetik marketlerinde ve bazı aktarlarda bulunması mümkündür.

  1. Antibakteriyel özellik gösterir. Ciltteki iltihaplanmaları giderir.
  2. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
  3. Yaralanmaların ardından yara izlerinin kalmasını engeller.
  4. Akne oluşumunun önüne geçer.
  5. Avokado yağı cildin derinliklerine kadar nüfuz edip cildi nemlendirir.
  6. Güneşin zararlı etkilerine karşı vücudu korur.
  7. Egzama ve sedef rahatsızlığı olanlara tavsiye edilir.
  8. Yaşlanmayı geciktirir.
  9. Saça uygulandığında saç diplerini koruyucu bir tabak oluşturur. Saçın nemini korumasını sağlar.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Muhterem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhterem
Ziyaretçi
Muhterem

Sık sık olmasa da avokado tüketiyorum faydalarını öğrendikten sonra çocuklarıma da yedireceğim teşekkürler.