Beslenme & Diyet

Acı Biberin Faydaları

Acı biber ülkemizde oldukça sevilen bir sebze. Pul biber olarak tüketimi oldukça yaygın. Bununla beraber acı biber turşusu pek çok yemeğe eşlik ediyor. Salatalara yemeklere ilave edilen acı biberle yiyeceklere tat veriliyor, bazen de yiyeceklerin yanında çiğ olarak yeniyor.

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirilen acı biberler insanlar tarafından yüksek miktarda tüketiliyor. Acı tadına rağmen sevilmesi kimilerine garip gelse de sevilerek tüketildiği bir gerçek. Meksika, Hindistan gibi çeşitli bölgelerin de mutfağında kendisine yer buluyor. Günümüzde bol miktarda acı biber tüketilse de acı biberin faydaları tam olarak bilinmiyor. Bunlara göz atalım.

Acı Biberin Faydaları

Çoğu hastalığa karşı etkili bir koruyucudur. B6, C ve E vitaminlerini içerir bundan dolayı çok faydalıdır. Acıyı sevmemesine rağmen acı biberden faydalanmak için tüketen insanların sayısı hiç de az değil!

  1. Bir çok hastalığı engeller.
  2. Anemi (kansızlık) baş belası bir hastalıktır. Bu hastalığın en önemli sebeplerinden biri demir eksikliğidir. Acı biber demirin vücutta emilmesini sağlayan bir yiyecektir. Bundan dolayı kansızlığa karşı faydalıdır.
  3. Bazı kanser türlerinin oluşmasını engeller. Kansere yakalanma riskini sıfıra düşürmek mümkün değil ancak acı biber bu ihtimali büyük oranda düşürüyor diyebiliriz.
  4. Magnezyum ve B6 vitamini eksikliği uykusuzluğa neden olur. Uykusuzluk problemi yaşayanlara acı biber denemelerini öneriyoruz. Bir anda soruna kalıcı çözümü sunmaz ancak çözülmesine yardımcı olur.
  5. Acı biber beyine faydalıdır.
  6. Ciltte kırışıklıkların oluşmasıyla kendisini iyice belli eden yaşlı görüntü bir çok insanı rahatsız eder. Acı biber tüketmek kişinin yaşlılığını geciktirir ve kişiyi daha genç gösterir.
  7. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardım eder.
  8. Kırmızı acı biber doğal bir ağrı kesicidir.
  9. Acı biber tüketiminin mide ülserine yakalanma riskini düşürdüğü ortaya konulmuştur.

Gördüğünüz gibi acı biberin faydaları çok. Daha sağlıklı olmak adına ara ara acı biber tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir