Beslenme & Diyet

1200 Kalorilik Temel Diyet Listesi

Söz konusu zayıflamak, diyet yapmak gibi kavramlar olduğunda kalori kavramı bunlara her zaman eşlik eder. Diyetle ilgilenen veya diyet listeleri arayan kişiler mutlaka kalori tabiriyle de karşılaşır. Yiyeceğin vücuda sağladığı enerji miktarı olarak tanımlayabileceğimiz kalori sayesinde beslenmemize gerekli şekilde yön verebiliyoruz. Yüksek kaloriyle beslenmek zaman içerisinde kilo aldırırken düşük kaloriyle beslenmek kilo vermeyi sağlayabilir.

Kısa bir girişin ardından vurgulamak istediğim bir durum söz konusu. Sağlıklı zayıflamayı hedefliyorsanız uzmanlar her gün en az 1200 kalori tüketmeniz gerektiğini öne sürüyor. Kişinin yaşamsal fonksiyonları için vücudun ihtiyaç duyduğu minimum enerji olarak düşünebilirsiniz. 1200 kalorinin altına indiğinizde vücudunuz durumdan pek de memnun olmuyor oldukça sağlıksız durumlar arka arkaya gelişiyor. Bundan dolayı 1200 kalorilik diyet listesini rahatlıkla önerebiliriz. Özellikle 50 ile 65 kilogram aralığındaki kişiler için uygun bir kalori miktarıdır.

1200 Kalori Diyet Listesi

  • Kahvaltı: Güne sağlam kahvaltıyla başlamak önemli. İnce dilimlenmiş ekmekleri bilirsiniz çeşitli marketlerde satılırlar. İlla onlardan tüketin demiyorum ancak dilim boyutu olarak onları baz alabilirsiniz. 2 ince dilim ekmek tüketeceksiniz. Sağlık açısından tam buğday ekmeğini öneriyoruz ancak beyaz veya kepekli ekmek yemeniz kilo vermenizin önüne geçmeyecektir. 2 ince dilim ekmeğin yanına 100-150 gram peynir ve domates, salatalık biber. Yanında içecek olarak şekersiz çay içebilirsiniz. Böylece 1200 kalorilik diyetin kahvaltısını güzel şekilde aradan çıkarmış bulunuyoruz.
  • Öğlen: Öğle öğününüzde 8-10 kaşık sebze yemeği tüketmelisiniz. Beraberinde protein ihtiyacınızı karşılamak için hemen hemen 1 köfte ebatlarında et yiyebilirsiniz. Yemeğinizin yanında makarna, pilav gibi yiyeceklerle süslemekten keyif alıyorsanız 2 tepeleme kaşık pilav veya makarnayla yemeğinizi taçlandırın. İstemiyorsanız bunun yerine 1 ince dilim ekmek tüketerek 1200 kalorilik diyetinize devam edebilirsiniz.
  • Akşam: Öğle yemeğinin tamamen aynısı. Ancak ve ancak öğle yemeğinde et yediyseniz akşam yemeğinde yememeye özen gösterin.
  • Ara öğünler: Gün içerisinde 2 adet ara öğün yapabilirsiniz. Birini kahvaltı – öğle yemeği arasında diğerini akşama doğru tercih edebilirsiniz. Ara öğünde az miktarda meyveli yoğurt, 1 porsiyon meyve veya 3-4 tane bisküvi tüketebilirsiniz.

1200 Kalorilik Diyetle Kaç Kilo Verilir?

1200 kalorilik diyeti uygulayarak 2 haftada 3 kilo zayıflayabilirsiniz. Şuan kaç kilo olduğunuza bağlı şekilde bu miktar çok daha yüksek miktarlara da ulaşabilir. 1200 kalorilik diyet sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilir, formunuza kavuşabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken unsursa su içmeye özen göstermeniz. Günlük 2-3 litre arasında mutlaka su içiniz. Yaz aylarında miktarı arttırın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir